Závod Johnson Controls je len ďalšou predraženou investíciou

Podnikatelia nesúhlasia s uprednostňovaním zahraničných investorov

Klub 500 zásadne nesúhlasí s poskytnutím investičných stimulov v navrhovanej výške 50%, z oprávnených nákladov pre americkú spoločnosť Johnson Controls Holding Company Inc. Suma pol miliardy Sk na vytvorenie 349 pracovných miest v Lučenci je predražená, podobne ako tomu bolo v prípade juhokórejského Hankooku. Slovensko by tým opäť niekoľko násobne prevýšilo Európskou úniou maximálne odporúčanú výšku pomoci, ktorá by tak na jedno novovytvorené pracovné miesto dosiahla takmer 1,5 milióna Sk. Informoval o tom výkonný riaditeľ Klubu 500 Ing. Mgr. Tibor Gregor.

„Správanie Johnson Controls je len pokračovaním vo vydieračskom prístupe zahraničných firiem k Slovensku. Tento postup sme zaznamenali pri luxusných vilách za miliardu pre manažérov Kie, hrozbách dodávateľov Kie súdmi aby si vynútili stimuly, predraženom pokuse Hankooku, či vydieraní Kronospanu odchodom. Vyzývame vládu SR, aby prestala ustupovať nehoráznym požiadavkám zahraničných investorov. Je načase, aby sa rovnaký prístup k domácim a zahraničným investorom stal skutočnosťou a nielen prázdnou deklaráciou“, zdôraznil T.Gregor.

Dodal, že závod spoločnosti Johnson Controls Lučenec, s. r. o. na výrobu penových opierok hlavy, rúk a podpierok, či iných penových častí pre automobily, nemožno považovať za špičkovú technológiu, ktorú Slovensko potrebuje, ani za rozvoj znalostnej ekonomiky, ktorú vláda deklaruje. Tento typ investície nepritiahne ďalších významných subdodávateľov, ale je postavený len na využití lacnej pracovnej sily. Preto by pre ňu mala platiť iba rozumná miera štátnej pomoci. Slovenskí podnikatelia aj tento prípad považujú za ďalší príklad nerovnosti podpory podnikania domácich a zahraničných investorov.