Pravda, 18.1.2013: Podnikateľom stúpla ceny elektriny skokovo

Zástupcovia podnikateľov žiadajú zníženie poplatkov za elektrinu, ktoré inkasujú monopolné spoločnosti. Napríklad firmám na strednom Slovensku v novom roku stúpli poplatky za prenos elektriny o štrnásť percent. Firma s ročným odberom 300 megawatthodín si tak priplatí takmer 3 000 eur.

„V roku 2012 bola tarifa za prevádzkovanie systému asi 21,5 eura za megawatthodinu, po novom to je viac ako 27,8 eura, čiže poplatky sa zvýšili asi o 6,3 eura,“ spresňuje Tibor Gregor z Klubu 500, v ktorom sú združení najväčší zamestnávatelia na Slovensku. Najviac stúpla tarifa za prevádzku systému, prostredníctvom ktorej všetci odberatelia prispievajú na podporu pre slnečné elektrárne, na ťažbu uhlia na hornej Nitre či paroplynové cykly. Podľa šéfa energetickej sekcie Slovenskej obchodnej priemyselnej komory Róberta Zelenaya by takýto vývoj mohol spôsobiť zatváranie priemyselných fabrík na Slovensku. „Bolo by dobré podporu v blízkej budúcnosti obmedziť alebo zastaviť, lebo jej výška je na dostatočnej úrovni a pravdepodobne spĺňa aj naše záväzky voči EÚ,“ navrhuje Zelenay.
Časť viac ako šesťeurového nárastu pokrylo vlaňajšie zlacnenie elektriny, ktoré sa udialo na medzinárodných burzách. Cena klesla zhruba o štyri eurá na megawatthodinu. Napriek tomu však podnikatelia varujú, že elektrina na Slovensku je pre vysoké regulované poplatky zrejme najdrahšia v Európskej únii. „Slovenský priemysel spotrebúva veľké množstvo elektriny. Byť konkurencieschopný pri týchto cenách je viac ako ťažké,“ dodáva Tibor Gregor.

Súčasné ceny elektriny sa nepozdávajú ani podnikateľom združeným v Americkej obchodnej komore v SR. Zástupcovia komory preto na včerajšom stretnutí požiadali ministra hospodárstva Tomáša Malatinského, aby spoločne našli opatrenia, ktorými by sa dali ceny elektriny pre podniky znížiť. „Vnímame ceny elektrickej energie ako veľký problém. Veríme, že sa nájdu nejaké riešenia,“ povedal agentúre SITA po stretnutí s ministrom hospodárstva predseda energetickej komisie Americkej obchodnej komory v SR Milan Veselý.
Minister Malatinský prisľúbil, že jeho rezort bude hľadať najmä pre vysoko náročné energetické podniky prostredníctvom legislatívy opatrenia, ktorými by sa dal nákladový balík vstupujúci do koncových cien elektriny čo najviac znížiť. „Naše možnosti sú však obmedzené v tom, že nie sme priamo vykonávateľom energetických činností,“ konštatoval Malatinský