Podnikatelia odsudzujú, že Kronospan vydiera vládu odchodom do Poľska

Klub 500: Investícia Kronospanu je predražená

Klub 500 zásadne nesúhlasí s poskytnutím investičných stimulov nadnárodnej spoločnosti Kronospan, v medializovanej výške 3,5 miliardy Sk, pri vytvorení 550 pracovných miest. Túto investíciu považujú slovenskí podnikatelia za predraženú, ešte horšiu ako tomu bolo v prípade juhokórejského Hankooku. Slovensko by tým opäť niekoľko násobne prevýšilo Európskou úniou maximálne odporúčanú výšku pomoci. Informoval o tom výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

„Správanie Kronospanu a jeho hrozby, že ak mu investičné stimuly nebudú poskytnuté, zruší aj existujúce výroby na Slovensku a premiestni ich do Poľska, považujeme za vydieranie slovenskej vlády. Poskytnutie zverejnených investičných stimulov je vlastne dotácia na jedno vytvorené pracovné miesto v neuveriteľnej výške viac ako 6 miliónov Sk! Pri priemernej mzde v hospodárstve na úrovni cca 16.000,- Sk by štát vlastne zaplatil náklady jedného pracovného miesta na takmer 25 rokov“, poukázal T.Gregor.

Dodal, že investícia Kronospanu pritom nie je typom investície, ako je napríklad automobilový priemysel, ktorý so sebou pritiahne aj investície svojich subdodávateľov. Kronospan je spracovateľ dreva, ktorý využíva miestnu drevnú hmotu a lacnú pracovnú silu. Pritom v súčasnosti nie sú Lesy SR schopné dlhodobo zabezpečiť dostatok dreva ani pre existujúce domáce celulózky a ďalšie spracovateľské podniky.

„Za takýchto podmienok bude pre Slovensko lepšie, ak sa mu spoločnosti typu Kronospan budú zďaleka vyhýbať. Je načase, aby sa rovnaký prístup k domácim a zahraničným investorom stal skutočnosťou a nielen prázdnou deklaráciou“, uzavrel T.Gregor.