Klub 500 považuje rast úrokových sadzieb za nepríjemný, ale nutný

Podnikatelia oceňujú, že vláda podporuje NBS snahou o pribrzdenie cien

V poradí štvrté tohtoročné zvýšenie úrokových sadzieb Národnou bankou Slovenska (NBS) je pre podnikateľskú obec nečakané. Ešte viac obmedzuje prístup podnikateľov k úverom a zhoršuje ich konkurencieschopnosť. Klub 500 to vyhodnocuje ako nepríjemné, ale zrejme nutné opatrenie na skrotenie inflácie, ktorá prekračuje medze prijateľné pre plánovaný termín zavedenia eura. Informoval o tom výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

„Infláciu najviac poháňajú neprimerane rastúce ceny energií, ktoré tlačia aj na rast ostatných cien. V tejto súvislosti oceňujeme snahu slovenskej vlády o pribrzdenie rastu cien energií a ich reguláciu a vyzývame ju na razantný postup. Vláda tým pomáha NBS v boji proti inflácii. Potešiteľná je aj snaha vlády znížiť spotrebu ešte stále neefektívneho štátneho aparátu a verejného sektora, napríklad zrušením krajských úradov“, konštatoval T.Gregor.
Dodal, že pre podnikanie na Slovensku je naďalej najvýhodnejší termín zavedenia eura v januári 2009. Skoré zavedenie eura, spolu so zachovaním doterajších daní zo zisku, nezvyšovaním daní z miezd a nezavedením zdaňovania dividend, vytvára priaznivé makroekonomické prostredie pre ďalší rast firiem i HDP. To prináša stabilitu vo výbere daní a ďalšie pozitívne efekty spojené s rastom ekonomiky, ktoré vláda môže použiť naplnenie sociálnych cieľov. 

„Inflácia je naozaj najhoršou cestou a preto aj keď po Maďarsku má Slovensko druhé najvyššie úroky v strednej Európe, je to menšie zlo, než rozvrat ekonomiky. Vysoké úroky však predražujú plánované investície a tu by sa žiadala spoluúčasť štátu, či EÚ, hlavne pri investíciách odstraňujúcich environmentálne záťaže z minulosti a inovačných programoch spojených s dovozom moderných technológií. NBS však musí naďalej strážiť infláciu, ktorá ohrozuje ekonomiku“, uzavrel T.Gregor.