Klub 500 odsudzuje blokovanie pozemkov pod automobilku KIA

Podnikatelia odporúčajú vláde neustúpiť vydieraniu . Klub 500 odsudzuje blokovanie pozemkov pod automobilku KIA


Klub 500 vyjadruje počudovanie a nesúhlas s konaním jednotlivcov, ktorí blokujú uvoľnenie pozemkov pod výstavbu automobilky KIA. Považuje to za sebecké vytĺkanie peňazí a politického kapitálu v regióne s vysokou nezamestnanosťou. Odporúča vláde zvážiť aj presunutie tejto investície do regiónu, kde si ju budú vážiť a vychádzať investorovi v ústrety. Informoval o tom výkonný riaditeľ Klubu 500 Ing. Mgr. Tibor Gregor.
„Je poľutovania hodné, keď sebecké záujmy jednotlivcov sú nadradené nad záujmy celého štátu. Príchod automobilky znamená nielen priamu zamestnanosť niekoľko tisíc ľudí v automobilke, ale aj ďalšie tisíce pracovných miest v existujúcich slovenských subdodávateľských podnikoch. Znamená zároveň miliardy korún na daniach a odvodoch, rozvojové impulzy pre regióny, zlepšenie zahraničnoobchodnej bilancie, ušetrenie financií na podporu nezamestnaných a ďalšie efekty. Toto všetko je ohrozené. Je na konečnom rozhodnutí vlády, ako sa zachová, je však potrebné si uvedomiť, že všetky prostriedky, ktoré sú vyplácané vlastníkom pôdy, sú prostriedky štátneho rozpočtu a teda daňových poplatníkov“, vyhlásil T. Gregor.
Poukázal aj na to, že pri zodpovednejšej príprave už na začiatku tejto investície, sa mohlo týmto problémom predísť. Vyzdvihol zároveň zodpovedný prístup obyvateľov Trnavy, ktorí vychádzali v ústrety potrebám automobilky PSA Peugeot-Citroen predajom pozemkov a ďalšími aktivitami. Rovnako by aj ďalšie slovenské mestá a dediny s radosťou privítali takú investíciu. Prípadné zmarenie príchodu automobilky by nadlho poškodilo obraz Slovenska, ako krajiny, kde sa oplatí investovať, uzavrel T. Gregor.