Klub 500 odmieta kritiku rovnej dane Brigitou Schmögnerovou

Klub 500 odmieta kritiku viceprezidentky Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) Brigity Schmögnerovej týkajúcu sa daňovej reformy a vládnych reforiem, ktorú dnes prezentovala novinárom v Bratislave. Podľa názoru podnikateľov, aj keď je ešte potrebné zásadne znížiť odvodové zaťaženie, už súčasná daňová reforma je obrovským pozitívom k pozdvihnutiu podnikania na Slovensku. Informoval o tom výkonný riaditeľ Klubu 500 Mgr. Ing. Tibor Gregor. 

„Súčasná rovná daň je určite spravodlivejšia ako predchádzajúci stav a je výrazným motivačným činiteľom, kvôli ktorému sa oplatí viac pracovať. Sociálna a regionálna nerovnosť nemá korene v rovnej dani, ale predovšetkým v historickom vývoji, vzdelanosti, infraštruktúre a dopravnej dostupnosti oblastí, s napojením na diaľničnú sieť. Bratislava bola bohatšia už za socializmu a rovná daň s tým nemá nič spoločné. Odstránenie dvojitého zdanenia dividend bolo jedným z najpozitívnejších krokov, ktoré zabránilo špekulatívnym presunom kapitálu“, konštatoval T.Gregor.

Dodal, že podnikatelia nemajú nič proti tomu, aby sa odstránilo zdaňovanie úspor, ktoré už raz boli ako mzda zdanené. Rovnako sa prihovárajú aj za zníženie spotrebných daní z palív, či celkovej úrovne DPH, pri zachovaní jedinej sadzby. Čiastočný výpadok daní nahradí zvýšený výber, vďaka zrýchleniu hospodárstva a zvýšenej tvorbe HDP. Je však potrebné znížiť aj výdavky štátu a to predovšetkým odbúraním prebujnelého štátneho aparátu.

„Určite by bolo obrovskou chybou teraz rušiť reformy, ktoré už občania utiahnutím opaskov raz zaplatili. Slovensko by prišlo o pozitíva obetí, ktoré prinieslo na oltár reformnej ekonomiky. Reformy posunuli našu ekonomiku do popredia v atraktívnosti krajín vhodných na investovanie a podnikanie“, uzavrel T.Gregor.