Klub 500 neteší rýchle posilňovanie slovenskej koruny

Zníženie odvodového zaťaženia vnímajú podnikatelia ako spôsob na kompenzáciu negatívnych dopadov posilňovania slovenskej meny

Rekordné hodnoty slovenskej koruny, ktorá sa dostala hlboko pod historickú hranicu 35 korún za Euro vníma Klub 500 ako znepokojujúci trend. Za uplynulý mesiac totiž koruna posilnila o viac, ako 4 percentá a v súčasnosti sa nachádza až 10 percent pod centrálnou paritou, ktorá bola stanovená pri vlaňajšom vstupe našej krajiny do systému výmenných kurzov ERM-II. 
„Sme si vedomí, že hodnotu koruny podporil najmä vysoký takmer desať percentný rast ekonomiky, ale je tu aj značný vplyv špekulatívneho kapitálu, ktorý sa sústredil na stredoeurópske meny (najmä slovenskú korunu ), a to predovšetkým z dôvodu oslabujúceho amerického dolára. Slovenská mena sa totiž stala jednou z najatraktívnejších napríklad aj prijatím štátneho rozpočtu na budúci rok s dobre nastavenými parametrami rešpektujúcimi maastrichtské kritériá, ale aj nábehom výroby dvoch strategických investícií (PSA a KIA) a tiež avizovaným príchodom ďalších veľkých investorov. 

„Slovenská ekonomika je proexportne orientovaná a rýchle posilňovanie koruny má negatívny dopad na celú ekonomiku, preto vidíme priestor, aby vláda SR kompenzovala tieto vplyvy napríklad znížením odvodového zaťaženia, ktoré v konečnom efekte pomôže všetkým podnikateľským subjektom“, zdôraznil výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. „Posilnenie slovenskej koruny o jedno percento znamená v praxi pre spoločnosti členov Klubu 500 výpadok na tržbách za viac, ako pol miliardy korún“, konkretizoval T. Gregor.