Zdražovali, ako sa dalo. Aj preto byť môžu v Podbrezovej spokojní

Médium: SME, Dátum: 08.12.2021
Autor: Tomáš Vašuta

Vladimír Soták sa ukázal ako predvídavý manažér.

Slovensko ho pozná najmä z tlačových konferencií, na ktorých sa nebojí zvýšiť hlas. A tiež sa nebojí kritizovať politikov, keď to považuje za potrebné. Spolumajiteľ Železiarní Podbrezová Vladimír Soták je však hlavne manažér. A s končiacim rokom 2021 môže byť spokojný. Kým časť jeho spolupútnikov v sektore riešila alarmujúcu situáciu, ktorú spôsobili rastúce ceny energií aj vstupných materiálov, v Podbrezovej až taký stres nemali.

Pomohlo im to, že dopredu mysleli na zlé časy.

Celý rozhovor si môžete prečítať TU

Vladimír Soták
Foto: TASR

Pripravovali sa na krízu
Soták má na rozdiel od iných riaditeľov veľkopodnikov špecifické postavenie. Je to dané aj jeho mimopodnikovými aktivitami, ktoré sú nasmerované na rozvoj regiónu Horehronia.

Rok 2020 nebol pre železiarne až taký úspešný. Po vyše desiatich rokoch skončil podnik v strate, pod čo sa podpísal vyše pätinový prepad tržieb. Už vlani v marci, keď Slovensko ochromila pandémia, Soták prorocky avizoval ďalší vývoj.

„Na kríze vždy jedni zarobia a jedni prerobia. Zarobia tí, čo sú pripravení, my chceme byť tí, čo budú pripravení. My chceme byť tí, čo prežijú a keď sa bude dať štartovať, tak budeme štartovať hneď,“ naznačoval.

Jeho slová sa naplno prejavili až v tomto roku. Kým podniky ako OFZ či Duslo Šaľa hovoria o existenčných problémoch, Železiarne Podbrezová idú naplno. Ako je to možné?


Predzásobený podnik
Podľa Sotáka sa podnik pripravil na najhoršie časy. „Pracujeme so zásobami aj na niekoľko mesiacov. Napríklad uhlíkové elektródy pre oceliareň máme nakúpené na celý budúci rok. Náš ekonomický úsek veľmi pružne reagoval na všetky zmeny a aj dnes môžeme bez problémov vyrábať, pretože nám nehrozí absencia vstupov,“ opisoval vo firemnom magazíne Podbrezovan.

Výhodou železiarní bolo to, že mali dopredu zazmluvnenú energiu. „Musím povedať, že naša spoločnosť má na tento rok energiu zabezpečenú na 90 percent, dokupujeme len zvyšok,“ uviedol Soták.

Svojim zamestnancom odhalil aj cenovú politiku podniku. „Naši obchodníci dvíhali ceny výrobkov v maximálnej možnej miere na úroveň, akú dokázal trh akceptovať. Skutočnosť, že v septembri sme sa prehupli do kladného hospodárskeho výsledku, dokazuje, že produkty boli kvalitné a dnes ceny našich výrobkov patria k najvyšším na svete,“ vysvetľoval.

V Podbrezovej sa tak podarilo z minima vyťažiť maximum. Aj vďaka tomu, že dokázali odhadnúť vývoj v ďalších mesiacoch.