Zástupcovia najväčších zamestnávateľov žiadajú vládu o rýchlejšie zavádzanie a rozšírenie opatrení na zmiernenie ekonomických dosahov krízy

Médium: Rádio Slovensko, Dátum  31. 03. 2020

Kristína CHRENKOVÁ, moderátorka
——————–
Zástupcovia najväčších zamestnávateľov na Slovensku žiadajú vládu o rýchlejšie zavádzanie a rozšírenie opatrení na zmiernenie ekonomických dosahov krízy, ktorú vyvolala pandémia koronavírusu. Podľa predsedu Klubu 500 fungovať by mal aj ekonomický krízový štáb. Rezort hospodárstva tvrdí, že so zástupcami zamestnávateľov je v intenzívnom kontakte a o konkrétnej podobe opatrení budú informovať už v najbližších dňoch.

Štefánia KAČALKOVÁ, redaktorka
——————–
Zástupcov veľkých zamestnávateľov trápi, že im štát dostatočne nepomáha. Zamestnávatelia majú výhrady k bankovým garanciám, teda keď štát namiesto finančníkov prevezme na seba riziko za zlyhané úvery. Podľa prezidenta Republikovej únie zamestnávateľov Miroslava Kiraľvargu ich veľké podniky nepotrebujú.

Miroslav KIRAĽVARGA, prezident Republikovej únie zamestnávateľov
——————–
Predsa firma, ktorá nemá zákazky, nemôže dávať ľuďom prácu, tak si nezoberie pôžičku, aby ľudí platila, to je cesta do pekla.

Štefánia KAČALKOVÁ, redaktorka
——————–
Jeden z najdôležitejších krokov je zriadenie ekonomického krízového štábu na čele s predsedom vlády Igorom Matovičom. Hovorí predseda Klubu 500 Vladimír Soták.

Vladimír SOTÁK, predseda Klubu 500
——————–
Vyzývam predsedu vlády, aby sa s nami okamžite stretol, aby nám neodkazoval cez tlačové besedy. Členovia novej vlády nevedia, čo je veľký priemysel. Mnohí z nich neboli vo firme, kde je tisíc ľudí, ale mnohí ani nevedia to, ako to vyzerá, keď sa prepúšťajú ľudia.

Štefánia KAČALKOVÁ, redaktorka
——————–
Reaguje premiér Igor Matovič.

Igor MATOVIČ, predseda vlády SR /OĽaNO/
——————–
Možno v prípade tých bohatších firiem sa to môže zdať z ich pohľadu trošku nefér, to nie je o tom, že my týchto ľudí hádžeme cez palubu. Jasné, že si uvedomujeme ich význam pre slovenskú ekonomiku.

Štefánia KAČALKOVÁ, redaktorka
——————–
Opozičný poslanec, predseda Smeru-SD Robert Fico tvrdí, že nová vláda rieši len malé podniky a SZČO, ale realita je podľa neho taká, že chrbtovú kosť na Slovensku predstavujú veľké firmy. Podľa poslanca Ladislava Kamenického vláda by mala využiť trvalý euroval. Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že pracuje na ďalšej sade opatrení, ktoré by pomohli aj veľkým zamestnávateľom v zvládnutí krízy spôsobenej koronavírusom. Hovorkyňa rezortu Katarína Svrčeková.

Katarína SVRČEKOVÁ, hovorkyňa ministerstva hospodárstva
——————–
So zástupcami zamestnávateľov sme v intenzívnom kontakte a o konkrétnej podobe opatrení budeme informovať už v najbližších dňoch.

Štefánia KAČALKOVÁ, redaktorka
——————–
Podľa analytika z Inštitútu zamestnanosti Alexeja Dobroľubova je potrebné, aby štát k veľkým podnikom pristupoval individuálne.

Alexej DOBROĽUBOV, analytik Inštitútu zamestnanosti
——————–
Sú veľké podniky, ktoré už dostali na podporu zamestnanosti, aby tu investoval, aby tu udržovali tú zamestnanosť, a potom sú iné veľké podniky, ktorú už roky nič nedostali od vlády, a tým by padli, tak tým treba viacej pomôcť .