VÝZVA NA UDRŽATEĽNOSŤ PRIEMYSLU

Zastavenie dovozu ruského plynu a ropy je založené na nerealistických predpokladoch a prepočtoch a pre slovenský priemysel môže byť likvidačné. V konečnom dôsledku bude znamenať katastrofálne dlhodobé zhoršenie životnej úrovne obyvateľstva nielen Slovenskej republiky, ale celej Európskej únie. Situácia je o to alarmujúcejšia, že sa tieto úvahy prezentujú v období, kedy ešte stále rezonujú negatívne dopady pandémie spojené s rastom cien vstupov a narušením dodávateľsko‐odberateľských reťazcov.

Vyzývame prezidentku Slovenskej republiky, vládu Slovenskej republiky na čele s premiérom Eduardom Hegerom, aby všetky záležitosti týkajúce sa ekonomiky konzultovali s tými, ktorých sa tieto rozhodnutia dotýkajú, teda so zástupcami slovenského priemyslu a hospodárstva.

Premiér Eduard Heger na summite lídrov Európskej únie vo Versailles totiž deklaroval, že si vie predstaviť jednoznačné odstrihnutie sa EÚ od ruských energetických zdrojov s cieľom dosiahnuť energetickú nezávislosť Európy od Ruska.

Pre Slovensko, ktoré je krajinou s 85‐percentnou závislosťou na ruskom plyne (podľa Eurostat 2020) a so 100‐ percentnou závislosťou na ruskej rope, bude mať zastavenie dovozu plynu a ropy ničivé dôsledky a spôsobí hospodársky kolaps.

Vojenský konflikt na Ukrajine nás rozhodne trápi a všetci si prajeme, aby sa skončil čím skôr. Vždy sme odsudzovali a odsudzujeme každú vojnu, pretože v nej zomierajú nevinní. Nesúhlasíme s vojnou a oceňujeme spolupatričnosť slovenských občanov pri pomoci utečencom. Do tejto pomoci sa plne zapojili aj slovenské firmy a podnikatelia.

Myslime preto v tejto súvislosti aj na to, že na Slovensku žije päť a pol milióna občanov, ktorí potrebujú živobytie. Len v priemysle je zamestnaných 600‐tisíc ľudí, ktorí musia dostávať výplatu. Po okamžitom odstavení ruskej ropy a plynu by došlo k reťazovej reakcii a odstavovaniu jednej fabriky za druhou.

Na Slovensku sú veľkí priemyselní odberatelia plynu, ktorí by pri okamžitom odstavení ruského plynu, a teda jeho úplnom výpadku museli odstaviť výrobu a došlo by u nich k nezvratnému poškodeniu technológií. Je otázne, či by bolo v týchto prípadoch vôbec možné opätovné spustenie výroby.

Odstavenie plynu neznamená len problém s vykurovaním. Plyn nie je len energetické médium, ale aj surovina. Z čoho budú chemické továrne na Slovensku a v Európe vyrábať hnojivá, ktoré potrebujú naši poľnohospodári? Z čoho budeme vyrábať AdBlue potrebné do sanitiek, do policajných, vojenských či nákladných áut?

Žiadame, aby Slovenská republika nepodporila v Európskej únii tieto neuvážené návrhy, nakoľko by dlhodobo poškodili nielen ekonomiku Slovenska, ale aj ekonomiku celej Európskej únie. Žiadame, aby sa neprijímali v tejto veci žiadne návrhy bez toho, aby bola SR najskôr pripravená na realizovateľné alternatívy.

Všetci si prajeme, aby sa vojna na Ukrajine skončila čím skôr a najmä aby bola ukončená diplomatickou cestou. Ukrajina, Európa ani svet vojny nepotrebujú.