Vláda nepomáha, hoci môže. Politici môžu podniky zachrániť

Médium: Plus JEDEN DEŇ, Dátum: 26.09.2021

Prečo to neurobia? 
Vysoké ceny energií robia problémy po celom Slovensku, odborník reaguje.

Zvyšovanie cien plynu a elektriny na svetových trhoch postupne zasahuje domácnosti, samosprávy a v neposlednom rade malé, ale aj výrazné priemyselné podniky. Ministri sa zatiaľ na spôsobe kompenzácií nedohodli! Pre vyššie ceny energií sú mnohé naše podniky v koncoch. Klub 500 dokonca upozorňuje, že im hrozí zdražovanie, rast nezamestnanosti či dokonca úplné zatváranie. „Mnohé podniky majú dlhodobo uzavreté zmluvy na predaj svojich výrobkov. A keď dôjde k dramatickému medziročnému vzrastu napríklad ceny plynu, potom sa elektroenergeticky náročné podniky, v ktorých cena energií tvorí významnú časť kalkulácie ceny výrobku, logicky ocitnú v problémoch,“ vysvetľuje riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. 


Dodáva, že mnohé európske krajiny preto schválili kompenzačné schémy. Aj podľa ekonóma Radovana Ďuranu by sa naša vláda mohla inšpirovať aj pohľadom do zahraničia. Nemecko, Francúzsko či Belgicko totiž využili zisk z emisných povoleniek na pomoc podnikom. Problém s riešením nastáva aj pri politikoch. Minister financií Igor Matovič (48) a minister hospodárstva Richard Sulík (54) sa totiž nezhodujú. Zatiaľ čo financmajster očakáva od ministra hospodárstva návrh na kompenzácie vrátane finančného krytia, Sulík zdôraznil, že peniaze sú na ministerstve financií a pokiaľ sa našli na očkovaciu lotériu, mali by sa nájsť aj na podporu podnikov. Rezort hospodárstva tvrdí, že pre podniky spravil všetko, čo mohol. „Vďaka prolongácii podpory pre vybrané obnoviteľné zdroje energie v tomto roku všetci spotrebitelia ušetria v koncových cenách celkovo 60 miliónov eur. Rovnako bude súčasťou pásmovej tarify za prevádzkovanie systému aj 40 miliónov eur, ktoré sme na jej zníženie presunuli z kapitoly ministerstva. Ministerstvo hospodárstva tiež víta informáciu o rozhodnutí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví znížiť distribučné poplatky,“ informuje hovorkyňa ministerstva Katarína Matejková. Rezort financií na naše otázky do uzávierky neodpovedal. 

Kľúčom sú potvrdenky 

Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz tvrdí, že politici môžu pomôcť s príjmami z emisných povoleniek, ktorými podniky platia za vypustené emisie. „Pravidlá sú už niekoľko rokov nastavené. Vláda môže použiť 25 % z výnosov z dražieb povoleniek na kompenzácie, ale nerobí tak. Súčasné kompenzácie sú mnohonásobne nižšie,“ konštatuje.