V cudzine so zdražením pomáhajú, ako to bude u nás?

Médium: Plus JEDEN DEŇ, Dátum: 28.01.2022

Bežní Slováci, aj podniky doplácajú na veľké zvýšenie cien energií * Naši ministri by sa vraj mali pozrieť, ako to zvládajú inde: 

Akoby samotná pandémia nestačila! K zdravotníckej kríze sa v Európe pridala aj kríza energetická. Náš kontinent bojuje s hrozbou nedostatočných zásob plynu, aj s rastom cien elektrickej energie. Bežní Slováci a najmä naše podniky sa sťažujú na slabú pomoc štátu. V zahraničí to vraj majú premyslené lepšie. 

Kombinácia nižších dodávok plynu z Ruska, postupného odstavovania jadrových či uhoľných elektrární, nepriaznivého počasia, ktoré ovplyvnilo výtlak obnoviteľných zdrojov energie a vyššieho dopytu pre tuhú zimu spôsobili, že ceny plynu a elektriny išli prudko hore. A hrozba amerických sankcií proti Rusku v prípade vyostrenia konfliktu na Ukrajine môže spôsobiť, že Putin ešte viac obmedzí dodávky plynu a ropy. 
Jedno je isté: cena plynu v Európe je momentálne asi 5-násobne vyššia ako pred rokom a až 7-krát vyššia než v USA, všíma si denník The New York Times. A bolo by ešte horšie, ak by pri prípadnom vojenskom konflikte Ruska a Ukrajiny došlo k poškodeniu či zničeniu plynovodu cez Ukrajinu, ktorým Moskva dodáva do Európy asi tretinu z celkových dodávok tejto komodity. 
Drahé energie zasiahli aj Slovensko. Viac majú zaplatiť domácnosti aj podniky. Podnikatelia z Klubu 500 už koncom roka 2021 upozornili, že vysoké ceny energií môžu spôsobiť zatváranie fabrík, rast nezamestnanosti, nedostatok a zdražovanie základných výrobkov a sociálne nepokoje. „Štát má možnosti ako kompenzovať dramatický nárast cien energií,“ povedal predseda Klubu 500 Vladimír Soták. 
Podľa neho energetická a regulačná politika na Slovensku, ale aj v EÚ, nie je nastavená korektne a treba ju zmeniť. Ak sa tak nestane, firmy nebudú mať prostriedky na zabezpečenie výroby a budú prevádzky zatvárať. Podnikatelia si myslia, že štát by sa mal v prvom rade zamerať v rámci kompenzácie cien energií na zníženie tarify za prevádzku systému (TPS), ktorá výrazne ovplyvňuje cenu elektriny. Významnú časť nákladov na podporu obnoviteľných zdrojov energie by mal podľa Klubu 500 platiť štát. Podporujú návrh na zavedenie kompenzačných opatrení pre zraniteľné skupiny obyvateľov vo forme príspevkov alebo dočasného zníženia DPH. 

Vladimír Soták


Na konferencii TREND Top Manažment 2021 koncom minulého roka zaznelo tiež niekoľko zaujímavých postrehov. Podnik Duslo Šaľa je najväčší spotrebiteľ plynu u nás s podielom 10 – 11 percent. Ako hovoria, platia zaň šesťnásobok ceny ako pred rokom. Šéf podniku Petr Bláha vie porovnať podmienky na Slovensku so zahraničím, keďže Duslo má výrobu aj v Česku a Nemecku. Bláha tvrdí, že keby prevádzku premiestnili do Česka, ušetrili by 20 miliónov eur ročne – len vďaka nastaveniu regulácií a poplatkov. Podľa neho stačí, aby vláda skopírovala fungujúce systémy zo zahraničia a mierne ich upravila pre naše pomery. 
Najväčším spotrebiteľom elektriny je Slovalco, ktorý má podiel na spotrebe približne 8 percent. Generálny riaditeľ Milan Veselý rozumie, že vláda zdedila reguláciu, ktorá nefunguje, a musí naprávať veci z minulosti. Na to sa však nedá vyhovárať donekonečna. Jednotliví ministri vraj často prejavia záujem o problémy priemyslu, ale vláda ako celok sa nevie dohodnúť. Podobne ako Duslo Šaľa, aj Slovalco je podľa Veselého znevýhodnené, lebo podniká na Slovensku. V Nemecku by dostali desiatky miliónov kompenzácií za ceny energií, pretože Berlín nechce, aby hlinikáreň odišla. Bratislave je to, zdá sa jedno a vyplatila 3 milióny eur. 
V európskych krajinách oznámili opatrenia na podporu domácností s nízkymi príjmami pri platení účtov za energie. Využili odklad platenia účtov za elektrinu, daňové úľavy na elektrinu, priamu štátnu podporu malým podnikom, ktorých sa rastúce ceny energií najviac dotýkajú. 

„Ministerstvo hospodárstva vyčerpalo všetky možnosti, ktoré malo v rámci zníženia cien energií,“ uviedol štátny tajomník ministerstva Karol Galek. „Zaviedli sme prolongáciu, čiže sme predĺžili a znížili podporu pre niektoré najviac dotované obnoviteľné zdroje, vďaka čomu sme ušetrili v tzv. tarife za prevádzku systému, na ktorý sa, bohužiaľ, musia ľudia skladať z rozhodnutia prvej Ficovej vlády, o 70 miliónov eur každoročne,“ uviedol. K tomu sa presunuli tzv. kompenzácie pre energeticky náročné podniky, ktoré boli vyplácané rok pozadu, taktiež zníženie tejto tarify, vďaka čomu máme 110 miliónov eur. „Táto tarifa, ktorá bola v minulosti najvýznamnejšou časťou v rámci poplatkov koncovej ceny elektriny, vyšla z 23,7 eura na 15,7 eura, čo je najnižšia suma za posledných 10 rokov,“ hovorí Galek. 
Nezávislý regulačný úrad znížil distribučné a prenosové poplatky. Tie, ktoré sa objavujú v cenách elektriny pre domácnosti aj pre podnikateľov, sú podľa Galeka na päťročnom minime. Narástla však cena samotnej komodity, plynu aj elektriny, ktorá sa odvíja od trhu a štát ju nevie ovplyvniť. „Domácnosti na Slovensku majú jedno obrovské šťastie oproti väčšine európskych krajín, a to, že sú regulované,“ hovorí Galek. Takže regulačný úrad zoberie v prípade elektriny prvých 6 mesiacov roka v roku 2021, urobí priemer trhových cien a stanoví maximálnu regulovanú cenu, ktorú si môže dodávateľ oproti domácnosti alebo podnikateľovi, ktorý má spotrebu do 30 MWh, uplatniť. V prípade plynu je to 12 mesiacov pred podaním cenového návrhu. „Slovenské domácnosti sú absolútne v bezpečí. Žiadne postihnutie negatívnym vývojom trhov s energiami nehrozí,“ ubezpečil Galek. 
Európska komisia vydala v októbri 2021 súbor opatrení, ako napríklad vouchere či zníženie DPH. Toto podľa Galeka nie je aplikovateľné u nás. „Prijali ich krajiny, kde sú domácnosti neregulované a sú vystavené čisto len výkyvom trhu,“ hovorí. Ministerstvo hospodárstva sa podľa neho bude snažiť riešiť neregulovaný verejný sektor a podnikateľov. Snažia sa prijať nariadenia, vďake ktorému by sa vytvoril finančný balík na kompenzácie verejného sektora. 
Galek však upozornil, že problémy môžu byť s teplom. Cena plynu vzrástla, väčšina teplární funguje naň, no niektorí si ho nezabezpečili včas. „Niektoré obce, kde majú centrálne zásobovanie teplom, majú diametrálne odlišné ceny. Niekto môže mať minuloročné alebo ešte lepšie, a niekomu to vyskočilo o 50 % ako v Humennom, kde absolútne manažérsky zlyhal výrobca tepla, ktorý si plyn nezabezpečil,“ vysvetlil Galek. 

***

Vyskúšajte osvedčené systémy Podľa riaditeľov Duslo Šaľa a Slovalco stačí, aby slovenská vláda skopírovala fungujúce systémy zo zahraničia a mierne ich upravila pre naše pomery. Doplácajú vraj na to, že podnikajú na Slovensku, v zahraničí by dostali vysoké kompenzácie. 

Ministerstvo hospodárstva vyčerpalo všetky možnosti, ktoré malo v rámci zníženia cien energií. Karol Galek 

Česko 

Podľa nového českého premiéra Petra Fialu vláda neplánuje dotovať ceny energií plošne, ale adresne. Novela zákona o sociálnej podpore pojednáva o zvýšení príspevku na bývanie o 1 120 a 2 147 korún českých (do cca 87 eur). Dokopy by mali tieto zmeny stáť 2,5 až 3 miliardy korún (zhruba 122 294 000 eur). Pre rodiny, ktoré by vyššie ceny energií dostali do stavu hmotnej núdze, je prichystaný balík okamžitej pomoci. Ten by mal vykryť nielen nedoplatky, ale napríklad aj pokrytie iných výdavkov. Posudzovať sa bude príjem žiadateľa a ostatných členov domácnosti. Chystajú sa pomôcť aj podnikateľom, a to prostredníctvom výhodnejších podmienok pri čerpaní úverov na prevádzkové náklady. 

Nemecko 

Sociálnodemokratický kancelár Olaf Scholz favorizuje príspevky pre chudobnejších obyvateľov, liberálna Slobodná demokratická strana (FDP) je skôr proti tomu, pretože to považuje za neekonomické. Strana Zelených zasa deklaruje, že jej prioritou nie je boj proti rastúcim cenám energií, ale ochrana klímy a zvýšenie podielu obnoviteľnej energie v krajine. Trojica dohodla jednorazový grant 130 miliónov eur pre domácnosti s nízkymi príjmami. 

Francúzsko 

Prezidenta Emmanuela Macrona čakajú tento rok voľby. V minulosti už proti nemu protestovali pre zvyšovanie daní z pohonných látok, takže je v boji proti zvyšovaniu životných nákladov veľmi aktívny. Francúzsko je, pokiaľ ide o sociálnu podporu pri zdražovaní energií, na čele rebríčka. 

Premiér Jean Castex zmrazil ceny plynu do konca roku 2022 a rozdal ľuďom 4,4 miliardy eur pre rastúce ceny benzínu. Minister financií Bruno Le Maire sa zaviazal, že účty za elektriku pre domácnosti nebudú vyššie o viac než 4 percentá, čo štát vyjde asi na 8 miliárd eur. Británia 

Britská vláda necháva trhovej kalamite takpovediac voľnú ruku, odhliadnuc od toho, že ceny energií majú určitý strop, ktorý sa stanovuje dvakrát ročne. Inak rozhodujú dopyt a ponuka. Kabinet premiéra 

Borisa Johnsona zaviedol opatrenia na podporu Britov s nižším príjmom v hodnote asi 5 miliónov eur. Minister financií Rishi Sunak ešte v septembri ohlásil uvoľnenie ďalších 500miliónov na tieto účely. 

Taliansko 

Na rozdiel od Borisa Johnsona, ktorý sa vyjadril, že zníženie DPH za plyn pre domácnosti je nemotorné a neúčinné, taliansky premiér Mario Draghi ide práve touto cestou. Jeho vláda znížila dane za plyn pre všetkých odberateľov, teda podnikateľov aj súkromné osoby, vyplatila tiež rôzne finančné 

bonusy pre chudobnejších. Očakáva sa, že výdavky na tieto kroky do marca 2022 presiahnu 8,5 miliardy eur. Minister hospodárskeho rozvoja Giancarlo Giorgetti zvažuje novú legislatívu, ktorá by predajcov energií zaviazala k prispievaniu do fondu pomoci pre nízkozárobkové osoby. 

Jednotliví ministri často prejavia záujem o problémy priemyslu, ale vláda ako celok sa nevie dohodnúť. Milan Veselý 

Dôvody drahoty 

Španielsko 

Španielsky premiér Pedro Sánchez tvrdí, že jeho vláda má pre európske regulácie a pravidlá trhu len obmedzené možnosti kontroly ceny energií. Španieli však zvýšili daňové odvody pre energetické spoločnosti, aby mohli znížiť záťaž pre platičov. V decembri kabinet odsúhlasil zníženie daní na 4 mesiace, čo štátnu pokladnicu ochudobní asi o 2 miliardy eur. Šéfka ekonomického rezortu Nadia Calvino však varovala, že opatrenia sú len krátkodobým riešením problémov. 

Kombinácia nižších dodávok plynu z Ruska, postupného odstavovania jadrových či uhoľných elektrární, nepriaznivého počasia, ktoré ovplyvnilo výtlak obnoviteľných zdrojov energie a vyššieho dopytu pre tuhú zimu spôsobili, že ceny plynu a elektriny išli prudko hore. A hrozba amerických sankcií proti Rusku v prípade vyostrenia konfliktu na Ukrajine môže spôsobiť, že Putin ešte viac obmedzí dodávky plynu a ropy.