Štát ide rozdávať granty startupom

denník: Hospodárske noviny, dátum: 24.03.2015

Štát ide rozdávať granty startupom
Rezort financií predstavil koncepciu, v ktorej chce dotovať inovatívne nápady až do výšky 20-tisíc eur.

Nájdite si biznis anjela. Ak vám ten na vaše podnikanie prispeje, urobíme tak aj my. Dostanete od nás zaujímavý grant, a to bez nároku na podiel vo firme. Presne takýmto spôsobom sa slovenská vláda na čele s Robertom Ficom (Smer-SD) rozhodla “nakopnúť“ startupový trh. Ten totiž podľa nej funguje len obmedzene. A stojí za tým fakt, že súkromní investori sa do podpory inovatívnych projektov nehrnú. “Dôvodom málo rozvinutého trhu s anjelskými investíciami na Slovensku môže byť práve vysoká rizikovosť investovania do startupov v počiatočných fázach rozvoja,“ uvádza sa v koncepcii pre podporu startupov. Tú pripravili ministerstvo financií, hospodárstva a školstva a v súčasnosti je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

HopIn – jeden z najúspešnejších startupov Slovenska v súčasnosti. Na výslnie sa dostal aj vďaka projektu Hospodárskych novín
Nájdite si biznis s HN. Jeho tvorcovia sa s aplikáciou postavili pred porotu HN v roku 2013. A zožali úspech.

Pretlak peňazí

Vláda chce teda podporiť startupy dodatočným zvýšením investície, ktorú dá anjelský investor. Suma, ktorú získajú podnikatelia, tak stúpne ešte i o grant z verejných zdrojov vo výške 20 percent z výšky investície investora. V praxi to bude vyzerať tak, že ak sa anjelský investor rozhodne vložiť svoj kapitál do startupu napríklad vo výške 50-tisíc eur, štát udelí danému startupu grant vo výške 10-tisíc eur bez nároku na majetkový podiel v spoločnosti a bez zmeny podielu investora, ktorý získal. Startup bude môcť získať spolufinancujúci grant aj viackrát, maximálne však do výšky 20-tisíc eur. Faktom však je, že na získanie grantu musí biznis anjel do startupu vložiť minimálne päťtisíc eur.

Podľa Petra Fuseka, ktorý prerazil s ideou nového softvéru na rozlišovanie súkromných a pracovných hovorov, nejde o dobré opatrenie:“Kto má dobrý nápad, dotáciu na rozbehnutie svojho nápadu získa. Problém nie je v peniazoch, dotácií je tu pretlak. Chýba však dostatok dobrých globálnych nápadov.“

Inštitúcie, ktoré granty poskytujú, už na trhu vraj dávno sú a ak sa štát teraz rozhodol ich suplovať, čaká ho podľa Fuseka iba strata. “Je možné, že peniaze iba vyhodia von oknom, pretože sa o grant bude uchádzať množstvo lokálnych projektov, ktoré nemusia byť dotiahnuté do úspešného konca,“ tvrdí Fusek.

Len pre vyvolených

Výkonnému riaditeľovi podnikateľského združenia Klub 500 Tiborovi Gregorovi sa materiál rezortu financií o podpore startupistov zdá nedopracovaný a združenie bude podľa neho požadovať jeho stiahnutie.

“Nemali by sme sa zacieľovať iba na jednu skupinu a zvýhodňovať ju. Podmienky pre podnikateľov je potrebné zlepšovať vo všeobecnosti a pre všetkých,“ doplnil výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Robert Kičina. Ten má pocit, že startupisti sú dnes stredobodom pozornosti, pričom sa však zabúda na státisíce živnostníkov a ostatných podnikateľov, ktorí by chceli mať tiež výhodné podmienky na podnikanie.

Narušenie trhového prostredia, naopak, nevníma predseda Predstavenstva Neulogy Ivan Štefunko, ktorý sa na príprave koncepcie podieľal. “Roky sa zvýhodňovali napríklad výrobcovia traktorov a tento sektor doteraz nebol vnímaný. Konečne prišiel rad aj naň,“ povedal.

Ďalšie novinky, ktoré chystá vláda

Definícia startupu

V súčasnosti nie je jasné, čo to presne start-up je. Ministerstvo financií však v stratégií pripravilo jeho definíciu. Pôjde o firmu, ktorá na trhu funguje kratšie ako 36 mesiacov a vznikla, aby vytvorila inovatívny produkt alebo službu. Zaujímavosťou je, že splnenie týchto podmienok na získanie statusu “startup“ nestačia. Firmy musí získať aj povolanie či schválenie od komisie. Tá bude zložená z pracovníkov ministerstiev hospodárstva a financií ako aj Slovak Business Agency.

Prvé tri roky bez platenia licencií

Štát by mal po novom startupistom odpúšťať v prvých troch rokoch poplatky za licencie. Tie musia v súčasnosti platiť všetky firmy, ktorých daň vychádza nižšia ako zákonom stanovená výška podľa tržieb. Výnimku majú len nové firmy, a to jeden rok. Novinkou by sa mala táto lehota predĺžiť na tri. To, či na takúto úľavu bude mať daná firma nárok, sa bude posudzovať podľa pripravovaného zákona, ktorý presne vymedzí, čo vlastne start=up je. Ministerstvo financií chce, aby novinka platila už na budúci rok.

Koniec zábezpekam na DPH

“Uvoľnenie“ sa dotkne aj takzvaných zábezpek na DPH. Tie pritom vláda zaviedla len pred dvomi rokmi. Ako presne sa pravidlá zmenia? Doteraz museli zálohy za 1000 eur platiť všetci začínajúci podnikatelia, ktorí chceli byť registrovaní ako platcovia dane z pridanej hodnoty. A následne mohli čerpať rôzne výhody. Od budúceho roka by však tieto peniaze už skladať nemali. Zábezpeky sa ich majú dotknúť len vtedy, ak po rokoch podnikania budú mať s platením daní problémy.