Štát chce po novom podnikateľov varovať

Médium: hnonline.sk, Datum  18. 05. 2016

Finančná správa bude firmám posielať upozornenia, ak im hrozia sankcie.

Boj proti sivej ekonomike naberá nové rozmery. Štát sa rozhodol proti daňovým únikom bojovať nielen sankciami a dorubmi, ale aj preventívne. Pomocou systému „smart warning“ (tzv. jemné upozornenie, pozn. red.), ktorý chystá finančná správa. Daniari chcú novinku spustiť najneskôr začiatkom budúceho roka. „V súčasnosti analyzujeme, čo všetko môžeme zverejniť, do akej hĺbky môžeme ísť, čo je daňové tajomstvo, a čo už nie,“ prezradil generálny riaditeľ daňovej a colnej sekcie finančnej správy Daniel Čech.

Mnohé firmy sú nevinné
Finančná správa plánuje vytvoriť systém, ktorý bude vyhodnocovať finančné transakcie firiem a ich daňové záznamy. Pokiaľ natrafí na „rizikovú“ platbu, zaznie pomyselný alarm. Informácia sa vytlačí a následne ju automaticky daniari odošlú firme.
Podľa podnikateľov bude však potrebné nastaviť kritériá, ktorá firma dostane varovanie, a na ktorú počká až sankcia. „Finančná správa by nemala upozorňovať podvodníkov, ale skôr firmy s dlhodobou daňovou disciplínou, ktoré fungujú na trhu dostatočne dlho – nie také, ktoré vznikli z večera do rána,“ upozorňuje Tibor Gregor, šéf Klubu 500.

Sivá ekonomika nezmizne nikdy
„Na Slovensku je sivá ekonomika súčasťou kultúry,“ myslí si Miroslav Lukeš, generálny riaditeľ MasterCard pre Českú republiku a Slovensko. Slovensko je pritom stále na tom lepšie, ako zvyšok únie. Objem sivej ekonomiky sa u nás odhaduje na 14,1 percenta výkonu ekonomiky, kým priemer členských štátov je 18,5 percenta výkonu ekonomiky. Najväčšmi prekvitajú nekalé daňové praktiky v Bulharsku, kde objem sivej ekonomiky odhadujú na 31,9 percenta hrubého domáceho produktu.
Naopak, najpoctivejší majú byť Rakúšania, kde sivá ekonomiky dosahuje „iba“ 8,4 percenta výkonu ekonomiky. Ukazuje to najnovšia analýza spoločností A.T. Kearney a VISA z konca minulého roka. Napriek tomu, že je medzinárodným trendom túto mieru znižovať, k nule sa zrejme nepriblížime nikdy, myslí si vedúci tímu globálneho výskumu spoločnosti Capco Iľja Iliť. „Ľudia sú kreatívni a keď niekto, vrátane veľkých korporácií, chce niečo urobiť, tak to urobí. Naposledy to dokázal veľký škandál Volkswagenu,“ povedal.

Ako jej zamedziť?
Spôsobom, ako stlačiť sivú ekonomiku na čo najnižšiu úroveň, je podľa odborníkov napríklad eliminovať platby, ktoré prebiehajú v hotovosti a uprednostniť bezhotovostné transakcie. „Čím väčší je podiel hotovosti, tým väčší je aj podiel sivej ekonomiky. Preto sa celosvetovo zavádza dôraz na elektronické platby – napríklad v Taliansku či v Južnej Kórei,“ podčiarkol Lukeš. Práve tieto krajiny sú pred nami ešte o krok vpredu. Bezhotovostne vyplácajú napríklad penzie či sociálne dávky. Odborníci preto zhodne tvrdia, že prechod na čisto digitálne transakcie je najlepším spôsobom boja proti daňovým únikom. „Čím majú ľudia vyššie vzdelanie či príjem a zároveň nižší vek, tým u nich rastie preferencia bezhotovostných platieb. Ak sa takto budú vyvíjať návyky aj ďalších generácií, tak máme takpovediac vyhraté, pretože sivá ekonomika sa bude znižovať,“ uzavrel vedúci výskumu spoločnosti Iliť.