Soták: Privítal by som pozastavenie kvót

Médium: Hospodárske noviny, Dátum: 20.05.2022 
Autor: Martin Marko

Šéf Železiarní Podbrezová Vladimír Soták upozorňuje, že ak nebude plyn, priemysel zastane. Tento rok však čaká, že bude lepší ako minulý. 

Železiarne Podbrezová boli predvlani v trojmiliónovej strate, ale vlani už mali zisk 5,7 milióna pri skokovom raste tržieb na 310 miliónov. Aké očakávate hospodárenie tento rok? 

Tržby neviem odhadnúť, lebo pred nami je mesiac do prvého polroka. Ale viem, že skončíme zo ziskom. Minimálne hospodársky výsledok bude pekný a do konca roka, keď sa nič nezmení, bude pozitívny. Bude lepší ako minulý rok. 

Rastie cena ocele výraznejšie ako ceny energií? 

Myslím si, že ceny energií rastú oveľa výraznejšie. Aj keď oceľ je na historicky maximálnej úrovni. Funguje to tak, že oceliarske firmy musia mať urobený nákladový model, aby doň zahrnuli všetky náklady a všetky vstupy vrátane energií a nastavili ceny tak, aby z toho vychádzala nejaká marža. Dnes sa to dá nastaviť, odberatelia to zatiaľ akceptujú. 

Plyn stojí na burzách 90 eur za megawatthodinu a elektrina až 250 eur. Kupujete tieto energie za tieto ceny, alebo máte dlhodobé zmluvy? 

Máme kontrakty na viac rokov, ale aj tak sú tie ceny vysoké. 

Kupujete energie teraz alebo si to nechávate na poslednú chvíľu ku koncu roka? 

Máme zmluvy na tri roky. Robíme dlhodobo, máme aj zásoby na výrobu. Vstupy od pol roka do roka, niekde máme rok a pol. Vieme, čo by mohlo chýbať, a to aj kúpime. Keď nebudeme mať zásoby, čokoľvek sa zmelie a oceliareň zastane. Fabrika nie je banka ani parlament. V parlamente, keď nepríde niekto na schôdzu a vytiahne kartu, nič sa nestane. 

Minister hospodárstva Richard Sulík navrhol zmierniť zdražovanie tým, že dočasne pozastaví obchodovanie s emisnými povoleniami. Uvítali by ste takýto krok? 

Samozrejme, že by som to privítal. A viete, čo by bolo najrozumnejšie? Najelegantnejšie riešenie by bolo, keby Európska komisia, ktorá prišla s emisnými povolenkami, rozhodla, že ich môžu kupovať a predávať len firmy, ktorých sa dotýka CO2. To znamená, že keď raz za toto platia a my máme envirofond, nazbiera sa do neho 300 miliónov eur, tak z neho by malo ísť gro peňazí do firiem, aby si riešili ekológiu. Ale ono to je tak, že CO2 si nakúpia banky, finančné skupiny a predávajú to prostredníctvom burzy. A nie je normálne, aby tona CO2 stála 90 dolárov. Nehovoriac o tom, že mnohí mne podobní ľudia tvrdia, že obchody s emisnými kvótami sú podvody tisícročia. 

Teraz sa na Slovensku rieši, akou formou zaplatíme za plyn. Čo si o tom myslíte? 

Je to tak, že buď plyn bude, alebo plyn nebude. Prosím vládu, parlament a ministra hospodárstva – pretože som počul od ministra financií, že on je za to zodpovedný -, aby urobili všetko preto, aby plyn bol. A všetci, ktorí si dovolili dávať stanoviská, že odpojme sa od plynu, aby si uvedomili, či sú ochotní zobrať zodpovednosť za dosahy. Mnohí z nich nemajú pozície a zodpovednosť, aby sa k tomu vyjadrovali. Neuveriteľné, že aj v prezidentskej kancelárii sa nachádzajú ľudia, ktorí sa k tomu vyjadrujú. Oni si nevedia predstaviť, čo je to odstaviť fabriku. Nechcem sa dožiť situácie, že matka nekúpi chlieb pre deti. Europoslanci hovoria krajinám, aby sa odpojili od plynu. Akí nezodpovední ľudia to sú? 

Aký máte názor na sankcie voči Rusku? 

Myslím si, že diplomati mali dávno pred vojnou na Ukrajine byť oveľa aktívnejší a nemali dovoliť, aby vojna vypukla. Vojna je to najhoršie, čo môže byť. Prečo podporujeme hlúposti? Nech si ministri zahraničných vecí plnia svoje povinnosti. Celý problém nevzniká na Slovensku. Problém je, že do Bruselu prichádza čoraz horšia a horšia kvalita. Ak by prišla sankcia na zastavenie ropy a plynu, Európska únia by skončila a budú hranice. Keď nepôjde ekonomika, nepôjde nič. 

Platiť by sme teda mali v rubľoch alebo v eurách? 

Keď budú žiadať, aby to bolo v podbrezovských rúrach, tak budeme platiť v podbrezovských rúrach. No mali by sme problém, lebo nemáme ani jednu rúru voľnú. Keď nebudeme mať plyn, v Podbrezovej zastaneme. Hneď v ten deň. To sa nedá, buď máme plyn a vyrábame, alebo nebude nič. Keby som mal možnosť kúpiť v čínskej mene, tak kúpim v nej. A nebudem o tom diskutovať. Verím, že Slovensko kúpi plyn a toto sa nestane. Hovorím o dôsledkoch a štvú ma takí papagáji. 

Rokovali ste o tom s vládou? 

My nemáme prečo rokovať s vládou. Máme obavy z ľudí, ktorí sú nebezpeční, obavy z vlády nemáme. Verím, že kabinet chce, aby naša ekonomika fungovala.