Robert Fico verí, že mzdy v únii sa priblížia

Médium: STV1, Dátum 24. 06. 2017

Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka
——————–
Jeden koncern, jeden plat. Premiér Robert Fico otvára na medzinárodnej úrovni otázku vyrovnávania platov v rámci koncernov. Povedal to v relácii RTVS, Sobotné dialógy. Napríklad pracovníci Volkswagenu na Slovensku a v Nemecku by podľa neho mali zarábať rovnako. Zamestnávatelia považujú takéto úvahy za veľmi nebezpečné pre ekonomiku.

Marek ZGALINOVIČ, redaktor
——————–
Požiadavka odborov vo Volkswagene je podľa premiéra Roberta Fica legitímna. V relácii Sobotné dialógy však povedal, že vláda nemôže vstupovať do toho, o koľko viac by mala fabrika zamestnancom platiť. Rozdiely medzi platmi medzi slovenskou a nemeckou fabrikou koncernu Volkswagen sú však podľa premiéra príliš vysoké.

Robert FICO, predseda vlády SR /Smer-SD/
——————–
Netvrdím, že majú skočiť platy robotníkov v bratislavskom Volkswagene okamžite na úroveň nemeckých robotníkov, ale ak raz vieme, že v Bratislave je najvyššia produktivita, najvyššia kvalita, vyrábajú najluxusnejšie autá v celom koncerne Volkswagenu, tak do prčic tam prečo má mať robotník tretinový plat z platu toho istého robotníka v tej istej firme.

Tibor GREGOR, výkonný riaditeľ Klubu 500
——————–
Ak budeme tlačiť na to, že mzdy pôjdu hore, alebo že by sa mali vyrovnať v rámci koncernov, tak potom sa musíme legitímne pýtať, prečo by nadnárodné subjekty a globálny hráči investovali na Slovensku, keď môžu investovať v krajinách, kde tú konkurenčnú výhodu majú.

Robert FICO, predseda vlády SR /Smer-SD/
——————–
Miera ziskovosti slovenských firiem je veľmi veľmi vysoká, a nemôžeme sa teraz obávať toho, že no a teraz oni odídu a nebude tu nič. Ja si myslím, že na prvom mieste je človek.

Marek ZGALINOVIČ, redaktor
——————–
Zvýšenie tlaku na rast platov premiér očakáva aj od vytvárania pevnejšieho jadra Európskej únie, v ktorom by podľa neho malo byť aj Slovensko.

Robert FICO, predseda vlády SR /Smer-SD/
——————–
Prezident Macron veľmi tlačí na sociálnu oblasť. To pre nás znamená, že bude väčší tlak na rast miezd, väčší tlak na minimálnu mzdu, väčší tlak na sociálne štandardy, ktoré vidíme v Západnej Európe. Áno, a to bude niečo stáť.

Marek ZGALINOVIČ, redaktor
——————–
Zamestnávatelia v reakcii upozorňujú, že pri zvyšovaní miezd je potrebné brať do úvahy napríklad aj životné náklady v jednotlivých krajinách. Navyše firmy na slovensku podľa klubu 500 platia viac za elektrinu a zvyšujú sa in aj dane.

Tibor GREGOR, výkonný riaditeľ Klubu 500
——————–
Ak vláda chce, aby mali ľudia čisté mzdy vyššie vyššie príjmy reálne, tak musí pristúpiť k tomu, aby sa znižovalo daňovo-odvodové zaťaženie.

Marek ZGALINOVIČ, redaktor
——————–
Na štvrtok premiér zvolal k tejto téme na Úrad vlády rokovanie Rady solidarity a rozvoja, na ktorom by sa mali zísť zamestnávatelia, odbory, samosprávy, zástupcovia cirkvi aj akademickej obce. Marek Zgalinovič, RTVS.