Pomoc aj z peňazí politických strán

Médium: TA3 Dátum: 18.05.2022 

Vláda už celé týždne hľadá spôsoby, ako pomôcť ľuďom, ktorých ožobračuje inflácia a šialený rast cien. V diskusii sa bijú dva koncepty. Na jednej strane je minister financií, ktorý kreuje balíčky pomoci rodinám a peniaze na ne chce získať z dodatočného zdanenia veľkých firiem, či ruskej ropy. Na strane druhej je minister hospodárstva, ktorý odmieta zvyšovať dane a hľadá svoje cesty. Toto všetko sa deje na pozadí plynovej krízy a neistoty, či plyn vôbec bude. A ak áno, odkiaľ a za akú cenu. O hospodárení štátu, riešeniach pre ľudí postihnutých infláciou aj o zvyšovaní daní, o miliónoch, ktoré politické strany dostávajú za voličské hlasy, sme sa rozprávali s generálnym riaditeľom Železiarní Podbrezová a predsedom Klubu 500 Vladimírom Sotákom. Celú reláciu môžete sledovať TU

Anka ŽITNÁ, moderátorka TA3 
Želám pekné popoludnie, vitajte pri sledovaní relácie Tak Takto?! Vláda už celé týždne hľadá spôsoby ako pomôcť ľuďom, ktorých ožobračuje inflácia a šialený rast cien. V diskusii sa bijú 2 koncepty. Na jednej strane je minister financií, ktorý kreuje balíčky pomoci rodinám a peniaze za ne chce získať z dodatočného zdanenia veľkých firiem aj ruskej ropy. Na strane druhej je minister hospodárstva. Ten odmieta zvyšovať dane a hľadá svoje cesty. Toto všetko sa deje na pozadí plynovej krízy a neistoty, či plyn vôbec bude a ak áno, odkiaľ a za akú cenu. O hospodárení štátu o riešeniach pre ľudí postihnutých infláciou aj o zvyšovaní daní a o miliónoch, ktoré politické strany dostávajú za voličské hlasy, budem teraz hovoriť s generálnym riaditeľom Železiarní Podbrezová a predsedom Klubu 500 Vladimírom Sotákom. Dobrý deň. Vitajte v štúdiu.

Vladimír SOTÁK, generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová, predseda Klubu 500 
Dobrý deň. Ďakujem pekne.

Anka ŽITNÁ, moderátorka TA3 
Pán predseda, pán riaditeľ som rada, že ste prišli. Dnes sme videli pomerne búrlivý vývoj situácie na sedení, na zasadaní vlády. Richard Sulík povedal, že v žiadnom prípade nepodporí zvýšenie daní, ani nejaké dane za ruskú ropu. Igor Matovič na to kontruje, že to je vlastizradné konanie opäť použil tú rétoriku, že toto celé by mali zaplatiť zbohatlíci bohaté firmy, monopoly a firmy si stále ale myslia, že oni už platia dosť, vy ste tu ako zástupca Klubu 500, čiže najväčších zamestnávateľov slovenských. Myslíte si, že už firmy platia dosť?

Vladimír SOTÁK, generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová, predseda Klubu 500 
No ja si myslím, že firmy naozaj platia dosť, hej keď zoberieme skutočnosť, že vláda naplánovala nejaký výber peňazí na tento rok a už dnes hovoria, že ten výber je o miliardu vyšší a problém je ten, že ho nemôžu čerpať, pretože je treba prijať zákon, aby sa mohol čerpať, ten zákon je treba prijať, tu sa jednak prijalo plno zákonov. Je treba povedať jedno, doteraz všetky vlády, ktoré sem prišli, nerobili nič iné len zvyšovali daňovo-odvodové zaťaženie. Ja som ešte sa nestretol s tým, že by prišli politici a povedali, páni vo firmách, my vám chceme vytvoriť podmienky, aby ste mali na ďalší rozvoj, aby ste mohli inovovať, aby ste si udržali konkurencieschopnosť a my vám tieto peniaze necháme a toto vám necháme peniaze pre vašich zamestnancov, aby ste mohli zvyšovať mzdy, pretože tí ľudia si to zaslúžia. Igor Matovič pred dvoma mesiacmi, keď zverejnil tú svoju revolúciu, ja som to pozeral a ja som sa usmieval a bol som mu veľmi vďačný, lebo on povedal jednu obrovskú pravdu, hej a tá pravda znela zamestnanci sú tak daňovo zaťažení, že držia tento štát, hej, na druhej strane živnostníci, hej, majú iné zaťaženie, iné pravidlá, a to je v poriadku, ale odvtedy sa toho málo zmenilo. Ja som čakal, že budú koaličné strany medzi sebou diskutovať a nie, že dôjde k takémuto rozporu, že minister financií navrhuje jedno, pretože on sa rozhodol a ja sa pýtam s kým diskutoval tieto veci, diskutoval s tými, ktorí sa dotýkajú a minister hospodárstva navrhuje zo svojho pohľadu iné opatrenia. Minister hospodárstva má absolútne pravdu, hej, že ísť do ďalšieho zvyšovania, hej odvodov a daní pre firmy, môže to byť ako likvidačné.

Anka ŽITNÁ, moderátorka TA3 
Ja vás teraz len doplním jednou vecou a to je údaj, inštitút INESS uverejňuje taký ten údaj, že aké je daňové zaťaženie reálne v danom momente, tak len upresním, že podľa ich dát je to 80 % čiže každý občan tohoto štátu zaplatí teraz nejde len o dane z príjmu, teda ide o všetky dane, o spotrebné dane, o DPH, o všetko 80 % daňové zaťaženie, tzn., že zo stovky zarobenej 80 EUR nejakým spôsobom odpláva smerom k štátu.

Vladimír SOTÁK, generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová, predseda Klubu 500 
to poviem na príklade.

Anka ŽITNÁ, moderátorka TA3 
Dá sa to ešte zvyšovať?

Vladimír SOTÁK, generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová, predseda Klubu 500 
Ja vám to poviem na príklade, hej a toto ľudia pochopia, ak zamestnanec má plat, mám to tu pred sebou 1211 EUR, zamestnávateľ zaplatí štátu ďalších 426 EUR, tzn. tá cena práce pre nás je hej 1.637 EUR. Zamestnanec zaplatí odvody 160 +126 EUR a je na mzdy, na mzdu, čistú mzdu dostane 921 EUR, nás ten zamestnanec stojí 1600 eur a štát, štát, štát, ktorý milujeme, mali by sme byť naňho hrdí, mali by sme nosiť zástavy slovenské znaky, to by sa mi páčilo, to by mal byť náš branding, hej, ako hovoria mladí ľudia, tak štát si zoberie 715 EUR pri mzde, čistej mzde zamestnanca 921 EUR, hej a štát 921 si zoberie 715 EUR, veď to je nehorázne, to je nehorázne. Tu musí sa postaviť ináč otázka, hej, správne narábame s peniazmi, ktoré máme? Kontroluje niekto štát, aké má náklady, kde dáva peniaze a na čo?

Anka ŽITNÁ, moderátorka TA3 
No na to je celý systém zmlúv zverejňovaný, dá sa to kontrolovať aj fyzicky človek, ale áno, ja sa teraz vrátim k tomu, že my tu hovoríme o inflačnej alebo teda resp. protiinflačnej pomoci ľuďom, ktorí naozaj už pociťujú na vlastných peňaženkách, že všetko stojí viac, že idú hore ceny potravín, ceny energií atď. a pôjde to zrejme ešte ďalej, lebo to zatiaľ nevyzerá na dobrý koniec a rýchly koniec. Vláda už niekoľko týždňov hľadá nejaké riešenia, ako pomôcť tým ľuďom, zatiaľ vidíme len hádky, ale tak hádam na konci dňa sa dopracujeme k nejakému riešeniu. Otázka je, keď sa na to celé pozeráte, sledujete to pozorne a sledujete to možno okom hospodára, ktorý vie ako podnikať vo firme a vie ako nastavovať financie, aby všetko fungovalo, aby všade bolo dosť toľko, čo treba a ešte aj niečo zostalo v špajze. Vidíte tu to pomoc a tie návrhy, ktoré sú ako systémové je to systémová pomoc, ktorá dokáže byť udržateľná, dlhodobá?

Vladimír SOTÁK, generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová, predseda Klubu 500 
Je to absolútne správna otázka. Ja vám k tomu poviem. Ja som absolútne za to, aby občania dostali od vlády pomoc pri tejto inflácii, ktorá tu narástla, ale my musíme tú pomoc dať všetkým, všetkým, ktorí to potrebujú. My nemôžme zobrať, zobrať skupinu ľudí a týmto dáme a týmto nedáme hej, ale v akej situácii my sme dnes. My sme dnes situácii takej, že je tu návrh povedzme, ktorý má minister financií, chce časti obyvateľstva prispieť, ale x ľudí tam nemá, nie sú tam dôchodcovia, nie sú tam doktori, nie sú tam nakoniec aj učitelia, aj štátna správa aj všetci, lebo inflácia sa všetkých

Anka ŽITNÁ, moderátorka TA3 
Existuje nejaká analýza. Ja o nej neviem, ale možno vy viete viac, predsa vy komunikujete aj s politikmi viac ako možno ja. Existuje nejaká analýza, kto všetko je na tú pomoc odkázaný, kto by ju mal dostať, na koho táto situácia dopadá?

Vladimír SOTÁK, generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová, predseda Klubu 500 
Viete, čo pani redaktorka, ja si myslím, že túto pomoc potrebujú všetci, hej mimo tých, ktorí povedzme, my sme zaviedli milionársku daň, hej, keď niekto už zarába 3200 eur, platí odvod 25% percent, hej aj to mu zoberieme. Ja si myslím, že toto by malo byť nastavené tak, aby sa to dotýkalo všetkých. Ja vôbec si nemyslím, že na tú tému nie je treba rozprávať, ale nie je možné, aby minister financií povedal, tak Slovnaft bude platiť, pretože Slovnaft, preto je to ropa a ja som sa rozhodol, sme sa rozhodli na financiách teraz a zdaníme toto a toto a toto a toto zdaníme, ale ja som nezažil, že by nás politici zavolali a povedali, poďme diskutovať o tom, čo by sme na Slovensku mohli urobiť lepšie, aby sme sa mali lepšie.

Anka ŽITNÁ, moderátorka TA3 
Komunikujete s niekým z politikov, keď už hovoríte o tom, že ako vás politici zavolali-nezavolali, predsa len ste zamestnávatelia. S kým komunikujete?

Vladimír SOTÁK, generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová, predseda Klubu 500 
Komunikujeme s ministrom hospodárstva, ten nás zavolá, hej, komunikujeme aj s predsedom vlády, hej, keď nás zavolá, hej ani jedno stretnutie s predsedom vlády, ja som neodmietol, ale x krát som žiadal aj pána Matoviča o stretnutie, on sa s Klubom 500 nikdy nestretol, prečo Klub500 preňho je červené súkno, namiesto toho, aby tých ľudí, ktorí tam robia, ktorí zamestnávajú tisíce-tisíce ľudí, ktorí mu napĺňajú rozpočet si vysoko vážil, hej. Ja neviem, prečo sa ako nechce stretnúť. Iste nie je možné prísť ku nám a nám nadávať, toto nejde akože toto nejde s nami sa dá komunikovať, hej, ale férové otvorené, lebo aj tak my sme tí, kto napĺňajú štátny rozpočet, my sme tí, ktorí tam dávajú peniaze, my sme tí, ktorí platia daňovo odvodové zaťaženie, ale pozrite si aj včera u vás v televízii diskutovali dvaja mladí poslanci jeden z opozície a druhý z koalície a ten z opozície hovorí, hej a my sme dali a my sme dali a my sme dali a my sme a druhý a toto a toto my sme dali a tretí hovorí zase inde a my sme vybrali, čo ste vybrali? Vy ste nič nevybrali, tie peniaze do rozpočtu jednoducho padajú, lebo tak sú nastavené odvody, odvodové povinnosti a firmy to platia, hej, ale o tom sa má diskutovať, malo sa to dávno diskutovať, ale nemôžu byť napádané firmy tak, ako sme toho svedkami teraz v týchto dňoch, povedať, že ten je s tým kamarát, s tým kamarát. V biznise to neplatí, lebo každá firma je povinná hospodáriť tak, aby hospodárila so ziskom a tie peniaze musí rozložiť tak, aby mala na mzdy, na vlastný rozvoj, na všetko, na udržanie konkurencieschopnosti a ja vám poviem, tak ja často kritizujem hej, aj smerom do Bruselu, hej strieľam patróny, hej. Politici na to nie sú pripravení, pretože oni firmám nerozumejú, oni nemajú ani dunstu, hej, čo to je, čo to je starať sa o firmu.

Anka ŽITNÁ, moderátorka TA3 
Poďme sa pozrieť teraz na ten návrh to, čo vlastne Richard Sulík vetuje od začiatku. On hovorí, že žiadne zvyšovanie daní oni nepodporia ako SaS-ka. Hovorí sa tu o tom, že zdania sa monopoly, zdania sa oligopoly, čiže regulované subjekty so ziskom nad nejakú sumu 3 000 000, opravte ak to nehovorím presne. Poďme vysvetliť, čo to vlastne znamená to dodatočné zdanenie, koho všetkého, kto všetko spadne do toho koša prípadného, od koho to môžu byť, lebo viete, ja sa nesporím, že štát naozaj potrebuje peniaze, aby mohol pomôcť.

Vladimír SOTÁK, generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová, predseda Klubu 500 
Ja to nerozporujem.

Anka ŽITNÁ, moderátorka TA3 
Kde všade tie firmy pôsobia, ktoré firmy, ktorých sa to týka a ako sa to potom odrazí na tej cene ich tovarov pre občanov.

Vladimír SOTÁK, generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová, predseda Klubu 500 
Dobre len ja sa spýtam, ak mi to viete vysvetliť, čo sú to oligopoly. Ja neviem, ja som sa teraz s tým pojmom začal stretávať, preto to vymysleli v parlamente. Ja neviem to. Ja ani neviem, čo sú to bohaté firmy, hej ja viem, čo sú to úspešné firmy, hej, toto viem, ale čo sú bohaté v ponímaní politikov to neviem, ale ja napr. nerozumiem, ako môže tu byť diskusia, kde povie minister financií potrebujem vybrať miliardu, lebo toto chcem zrealizovať. Ja nemám nič proti tomu, hej, mal by tam zahrnúť aj tých ostatných, proti tomu nemám nič, ale my tu máme miliardu, ktorú sme už vybrali, ktorá tu prišla, ktorú my sme zaplatili, my miliardu naviac oproti plánovanému výberu, tzn. majú ďalšiu miliardu ale postaví sa ďalší minister hej Krajniaka mám na mysli teraz a som to pozeral minule v televízii, hej a on hovorí, ja potrebujem 900 miliónov, hej do Sociálnej poisťovne do a ja sa spýtam, hej, predložil niekto niekedy rozbor zamestnávateľom tým, čo platili, tam sa voľakedy skladal pol percenta, bolo naskladaných 2,5 miliardy, asi sa použili na dôchodky, ja neviem, ale to nikto ako nepovedal, tzn. tu to firmy fungujú tak, že prídu daňové úrady a kontrolujú. Prídu a audítori a nás skontrolujú, audítori nám povedia, že musíte robiť rezervy, lebo keby sa zastali, aby ste ľuďom mohli vyplatiť to, ale štát nekontroluje nikto, štát neskladá účty každý mesiac ako skladajú firmy, štát si robí, čo chce hej.

Anka ŽITNÁ, moderátorka TA3 
No dobre, aké je riešenie, je na to riešenie.

Vladimír SOTÁK, generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová, predseda Klubu 500 
Riešenie je len také, že páni politici sa musia zobudiť, oni si musia uvedomiť jedno, že sa nemôžu hádať. Ja ich prosím, aby sa nehádali. Ja ich prosím, aby sa nehádali, lebo keď sa budú hádať, hej, tak bude medzi nimi nenávisť, hej, ktorá tam nepatrí, nepatrí, veď oni išli do politiky s tým, že chcú národu slúžiť, hej tak nech sa nehádajú.

Anka ŽITNÁ, moderátorka TA3 
Poďme k tým firmám.

Vladimír SOTÁK, generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová, predseda Klubu 500 
Zasadnú a potom, keď sami nevedia nájsť toto, tak nech zavolajú predstaviteľov, zamestnávateľov a budeme diskutovať spolu a určite sa nebudeme hádať, budeme hľadať riešenia.

Anka ŽITNÁ, moderátorka TA3 
Čiže je to také jednoduché, zavolať zamestnávateľov, zavolať tie bohaté firmy, o ktorých hovorí pán minister financií, ako o zbohatlíkoch.

Vladimír SOTÁK, generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová, predseda Klubu 500 
Isteže je to jednoduché. Kto je zbohatlík, ja som zbohatlík? Ja som zbohatlík, ktorý 40 rokov som vo fabrike a 27-28 rokov som generálny riaditeľ v čase, keď niektorí politici, predsedovia strán ešte chodili na bicykli, hej sa učili do a ja už som robil generálneho riaditeľa. Ja som zbohatlík a takýchto máme to v klube všetci tí majitelia sedia a denne riadia firmu, firmy a nehádajú sa, nemôžu sa hádať, pretože by nič nedosiahli, hej môžu komunikovať s odborármi, odborári sú pre nás partneri. My musíme s nimi komunikovať, hej, my musíme z toho, ale my chceme komunikovať aj s politikmi, hej my chceme, my sme chceli a chceme komunikovať aj o peniazoch z Bruselu, veď nie je to strašná situácia, keď od roku 2014 do 2022 prišlo sem 16,5 miliardy eur, dodnes sme vyčerpali 8,5 miliardy, môžeme do budúceho roku čerpať 8 miliárd a aké máme projekty, aké máme výzvy a ja o nich neviem, kto za to zodpovedá?

Anka ŽITNÁ, moderátorka TA3 
Čiže vy hovoríte, že vlastne na to, aby sa našli riešenia, treba využiť aj tie eurofondy, posilniť ľudí, odborné kapacity.

Vladimír SOTÁK, generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová, predseda Klubu 500 
Všetky zdroje treba využiť aj to, čo si štát požičal peniaze aj to, čo štát ako sa prečerpal rozpočet, ja s tým, ako nemám problém, ale my tu máme ľudí, ktorí aj v minulosti, hej my to nemôžeme valiť na túto vládu, ako všetko, lebo tento problém to nie je táto vláda, hej, lebo tie odvody boli nastavené, ja neviem sa môžeme vrátiť 15 rokov dozadu, tzn. to by nebolo správne, aby sme teraz povedali, že táto vláda, hej je zlá, pretože sa hádajú, pretože to, hej, oni chcú viacej peňazí, hej, ale musia si uvedomiť, že koľko peňazí majú k dispozícii a či s nimi dobre nakladajú a keď nie, tak nech si dajú poradiť.

Anka ŽITNÁ, moderátorka TA3 
Vy ste prišli s takou provokatívnou myšlienkou, keď sa teraz všade hľadajú peniaze, komu sa dá zobrať, ktoré sú tie firmy, ktoré by mohli ešte priplatiť, aby sa našla pomoc. Vy ste prišli s takým nápadom, že veď aj strany majú svoje peniaze a strany dostávajú vo voľbách príspevky za to, že voliči prídu a volia ich a to je v celkovej sume za tie 4 roky, celkom slušný balík, že 75.000.000 EUR. My máme aj taký graf pripravený a poprosím réžiu, aby nám ho ukázala. Už ho vidíme teraz výšku príspevkov pre politické strany za roky 2020-2024 OĽaNO tam má 21 miliónov a Za ľudí má najmenej 5,5 ak na to dobre dovidím.

Vladimír SOTÁK, generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová, predseda Klubu 500 
Dobre, ale je tu Dobrá voľba za 1 900 000, SNS za 1 900 000, maďarské firmy za 2,5 milióna, KDH 2,9, PSK hej 4,3 hej Za ľudí dobre. Ja sa pýtam, prosím vás páni politici je fér, aby my sme, aby vy ste si za posledné roky zdvihli za každého voliča z jedného eura na 10 EUR? Prosím vás, je to správne? Je správne, aby 75 miliónov sa rozdelilo politickým stranám za to, že ľudia boli pri voľbách. Tu by mal platiť zákon, že voľby sú povinné pre všetkých na 100 %, že každý musí prísť voliť a potom by si vyúčtovali za 5,5 milióna.

Anka ŽITNÁ, moderátorka TA3 
My to teraz vidíme vlastne ešte 1 graf, ktorý prepočítal tie peniaze od jednotlivých členov a na to, že tam máme 2,5 tisíca členov koaličných strán spolu, a to sú tie peniaze, ktoré si rozdelili, čiže v podstate vychádza na jedného člena napr. pre OĽaNO suma 450.000 EUR, čiže vy si myslíte, že z toho by sa malo zobrať, aby sa sanovalo diery?

Vladimír SOTÁK, generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová, predseda Klubu 500 
Nech si oni zvážia, či to nie sú peniaze, ktoré sú im zbytočné, že ich nepotrebujú, nech ich dajú do obehu?

Anka ŽITNÁ, moderátorka TA3 
Vy ste už niekedy niekoho videli, kto povie, že nepotrebuje peniaze?

Vladimír SOTÁK, generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová, predseda Klubu 500 
Ja som videl samozrejme, že som videl a vy si myslíte, že tí zamestnávatelia, čo dávajú do svojich nadácií, čo dávajú peniaze v regióne, čo dávajú ľuďom chorým, postihnutým, deťom, školám, nemocniciam, čo prispievajú, hej, vy si myslíte, že to sú peniaze, ktoré dal nám štát? To dáva každý jeden z tých väčších zamestnávateľov v regióne, lebo si považuje, že zo svojich peňazí musí dať aj spoluobčanom na to, aby sa im ľahšie žilo a toto funguje, ale my máme ja neviem, koľko máme 1000-70000 inštitúcií tretieho sektoru, koľkí z nich, ako rozdeľujú peniaze svoje, čakajú, pýtajú, žobrú a potom za tie peniaze niečo urobia, ale tí zamestnávatelia, čo sú, ale aj malých a stredných podnikov aj tí dávajú v regiónoch peniaze, ale to sú tí ľudia, ktorí dávajú s teplou rukou otvorenou náručou s úsmevom, hej a politici, keď majú rozdeliť nejaké peniaze 50 euro na decko alebo alebo 20 EUR alebo dôchodcom 4 EUR, ako sa dávalo v minulosti, tak sa pritom hádajú. Nehádajte sa. Nehádajte sa, ak k týmto ľuďom ešte vám poviem tých 2 500 ľudí rozhoduje o tom, ako sa tu bude mať 5,5 milióna ľudí, tzn. oni by mali cítiť spoluzodpovednosť za to, čo robia a oni sa nahnevajú, hej, keď ako kritizujeme, ale povieme, tak povedia Sotak, čo si to dovoľuješ, hej na teba si posvietime, hej, tak to ukážte, ukážte návrhy dobre a my vám budeme tlieskať?

Anka ŽITNÁ, moderátorka TA3 
Máme minútku na záver, čiže nejaké zmysluplné záver tohoto nášho stretnutia tu. Vy ste tu dali niekoľko takých návrhov, o ktorých by sa dalo diskutovať, ale čo je taký hlavný odkaz toho, že čo ako z tejto situácie von.

Vladimír SOTÁK, generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová, predseda Klubu 500 
Hlavný odkaz je, páni politici, prosím vás pekne nehádajte sa, nehádajte sa, nedávajte na seba, hej, vydiskutujte si to alebo zavolajte nás ako mediátorov, ale vy máte peňazí dosť, vy ani neviete, koľko máte peňazí. Vy máte prebytky peňazí, keď si s vami sadneme, tak vám ešte pol miliardy zvýši a keď vám vymenujeme, kde ste dali už tento rok rozhádali stovky miliónov a nepýtali ste sa nikoho, nikoho ste sa nepýtali, lebo ste sa rozhodli, lebo hej, lebo zajac hej, tak sa o tomto budeme baviť, ale nehádajte sa a netvárte sa, že nemáte peňazí, vy máte peniaze, žiadna vláda nikdy na Slovensku nemala toľko peňazí, čo má táto vláda, chvalabohu chvalabohu, že to je.

Anka ŽITNÁ, moderátorka TA3 
Len to treba zmysluplne rozhodnúť.

Vladimír SOTÁK, generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová, predseda Klubu 500 
Treba dať tie peniaze na stôl a povedať áno, toto tu hej a myslíme na občana a podporíme občanov, ale oni majú aj možnosti, ako nielenže budú dávať peniaze, znížia svoje požiadavky, hej na občanov, aby menej platili a ostanú im peniaze aj to je pomoc na infláciu. Tu sa nejedná o to, že majú rozdať každému, nech pýtajú menej, ale nech pýtajú menej.

Anka ŽITNÁ, moderátorka TA3 
Ak im zostane vo vrecku, tak im to pomôže.

Vladimír SOTÁK, generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová, predseda Klubu 500 
Nechcem povedať, že nech sú dosť sýti, lebo na to taký špatný výraz je a mi vytýkajú, ako keď sa nepekne nejako vyjadrím hej, tak musím si na to dávať pozor, hej, majú peňazí ,peňazí dosť hej.

Anka ŽITNÁ, moderátorka TA3 
Len ich správne rozdeľovať. Ďakujem pekne, že ste prišli dovidenia.

Vladimír SOTÁK, generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová, predseda Klubu 500 
Samozrejme, ďakujem dovidenia.

Anka ŽITNÁ, moderátorka TA3 
Mojim hosťom bol dnes Vladimír Soták. Zajtra budeme hovoriť o budúcnosti Európskej únie, ale aj o tom, aký silný bude hlas Slovenska v nej. Mojim hosťom bude podpredseda zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky Peter Kmec a uvidíme sa zajtra o pol jednej, dovidenia.