Podozrivá podpora: Schváli vláda 1,5 milióna pre firmu s otáznikmi?

médium: Plus 1 deň; dátum: 28.10.2015; autor. vip

Podozrivá podpora: Schváli vláda 1,5 milióna pre firmu s otáznikmi?

Pomoc len naoko? Drevárska eseročka PRP žiada cez ministerstvo hospodárstva finančnú pomoc na výstavbu nového závodu. Nakúpi za ňu novú techniku a vytvorí 50 nových pracovných miest. Aj keď to na prvý pohľad vyzerá ako bežná žiadosť, miliónový stimul pobúril ďalších drevárov, ktorí upozorňujú na podozrivé nezrovnalosti. Bude technika naozaj nová a vytvoria sa v skutočnosti nové miesta?

 Podozrivá podpora: Schváli vláda 1,5 milióna pre firmu s otáznikmi?

Spoločnosť PRP žiada od vlády 1,5 milióna s tým, že chce investovať do nového závodu v Tomášovciach. Financie majú ísť na technológie a pracovné miesta.

Otázniky v súvislosti so stimulom sa však vynárajú už pri samotnej spoločnosti, ktorá síce žiada peniaze na vznik novej prevádzky, no v skutočnosti má len presunúť pôvodný závod z Veľkého Krtíša do 30 kilometrov vzdialených Tomášoviec. Na to upozornil ministra hospodárstva Vazila Hudáka aj Zväz spracovateľov dreva.

„Sme zásadne proti poskytnutiu stimulov pre PRP. Podľa známych informácií bude firma svoje doterajšie prevádzky na výrobu stavebného reziva vo Veľkom Krtíši a v Lučenci utlmovať a postupne ich zatvorí,“ napísali v liste Hudákovi drevári s tým, že takáto pomoc môže zničiť iných spracovateľov dreva.

Prečo minister na tento fakt nebral ohľad, nám z ministerstva neodpovedali. Nezrovnalosti sú aj pri nových pracovných miestach. Eseročka sa síce prezentuje, že má v súčasnosti okolo 50 zamestnancov a po stimuloch by ich malo byť okolo 100.

Firma pritom vo svojej výročnej správe uvádza, že v predchádzajúcich rokoch už mala 127 zamestnancov, no v roku 2014 takmer polovicu pretransformovala na živnostníkov. Na problém upozornilo aj združenie Klub 500.

„Klub poukazuje na to, že priemerný počet zamestnancov žiadateľa za rok 2012 bol 105. Z toho sa dá polemizovať o charaktere týchto pracovných miesť ako o miestach novovytvorených,“ napísali vo svojich vyjadreniach.

Posledným otáznikom ostávajú aj technológie, ktoré podľa drevárov firma už nakúpila a sú repasované alebo používané. Vôbec tak vraj nie sú nové ako žiada zákon o investičnej pomoci. To však PRP odmieta a tvrdí, že všetko sa bude ešte len objednávať.

Riaditeľ spoločnosti Slavomír Dyma priznal, že závod vo Veľkom Krtíši sa presúva do Tomášoviec, no ostatné nezrovnalosti zatiaľ komentovať nechcel. Uviedol, že obvinenia sú nepravdivé a v najbližšie dni sa vyjadria.

Či vláda investíciu schváli, je zatiaľ otázne, u ministra Hudáka si však problémy nevšimli. „Investičný zámer spoločnosti PRP spĺňa všetky podmienky na poskytnutie investičnej pomoci. Z čoho vyplýva, že bol posúdený komplexe,“ napísala hovorkyňa Miriam Žiaková s tým, že o návrhu má vláda rozhodnúť v stredu.