Niektorí žiaci končia už dnes

denník: Hospodárske noviny, dátum: 26.6.2015, autor: Martina Chudá

Dlhšie letné prázdniny. Aj takto bude vyzerať leto niektorých žiakov a študentov základných a stredných škôl. Niektoré školy totiž vysvedčenie nebudú žiakom odovzdávať posledný júnový deň, ako je zvykom, ale už dnes. Dôvodom je najmä to, že dva posledné júnové dni vyšli na začiatok týždňa po víkende a deťom, ktoré do škôl dochádzajú z diaľky, riaditelia vyšli v ústrety. Na pondelok a utorok vyhlásili riaditeľské voľno. „Do našej školy dochádza až 80 percent žiakov napríklad zo Žilinského či Banskobystrického kraja, a majú tak veľmi vysoké náklady na cestu, keďže nemajú dobré vlakové spojenie,“ vysvetlila zástupkyňa riaditeľa internátnej Strednej odbornej školy veterinárnej z Košíc Agáta Pinčáková, prečo v škole končia školský rok už dnes. Urobili tak podľa nej hlavne na žiadosť rodičov, ktorí vedenie školy poprosili, aby riaditeľské voľno udeľovali najmä v takýchto prípadoch, aby sa deti nemuseli zbytočne presúvať.
Päť voľných dní Presný počet škôl, ktoré končia školský rok už dnes, však známy nie je, pretože je iba na riaditeľovi školy, ako sa rozhodne. Nahlásiť to však musí svojmu zriaďovateľovi, ktorým býva často samosprávny kraj. „Informovanie zriaďovateľa nepodlieha schváleniu, ale plní iba evidenčnú a ohlasovaciu povinnosť zo strany riaditeľa školy,“ ozrejmila Stanislava Zubalová z Klubu 500.
Nie každý riaditeľ školy však môže školský rok tak ľahko skrátiť. Na celý rok má riaditeľ k dispozícii dokopy päť dní, s ktorými môže nakladať, ako uzná za vhodné. „Naša škola končí klasicky posledný júnový deň, pretože dni riaditeľského voľna sme si minuli počas maturitného týždňa,“ povedala zástupkyňa riaditeľa pre výchovu mimo vyučovania internátnej Strednej odbornej školy stavebnej na Tulipánovej ulici v Žiline Magdaléna Gašová. Nadčasové vysvedčenie Minister školstva pritom mohol koniec školského roka skrátiť plošne pre všetky školy, takýto pokyn však nevydal. „Požiadavky na nás boli aj také, aj také. V tejto chvíli sme chceli dať riaditeľom možnosť rozhodnúť sa podľa seba, čo im viac vyhovuje,“ potvrdil minister školstva Juraj Draxler. O dĺžke školského roka aj prázdninách v jednotlivých regiónoch by mali podľa riaditeľa Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Ctibora Košťála rozhodovať školské samosprávy a štát by mal určovať iba povinný rozsah výučby. „Dva dni v roku nie sú také dôležité pre úspešnosť vzdelávacieho procesu,“ dodal. Problémom podľa Draxlera nie je ani to, že žiaci dostanú vysvedčenia s dátumom 30. júna o päť dní skôr, ako si ho nalistujeme v kalendároch, keďže vysvedčenia dostávajú žiaci bežne v predstihu ako presne v posledný deň roku, napríklad aj vtedy, keď takýto deň vyjde na víkend.