Najhoršia mena sveta „okráda“ tisíce Slovákov

denník: Hospodárske noviny, dátum: 14.01.2015

Najhoršia mena sveta „okráda“ tisíce Slovákov
Česká koruna padá najrýchlejšie spomedzi všetkých mien sveta. Dotkne sa to aj našincov.

Najhoršia mena sveta. Takúto nelichotivú prezývku aktuálne získala od prestížneho titulu The Wall Street Journal česká koruna. Práve mena našich západných susedov totiž zažíva jedno z najväčších oslabovaní vo svojej histórii. Na jedno euro potrebujete už vyše 28 korún, čo je o štyri viac ako pred štyrmi rokmi. “To, čo sa udialo za posledných 14 dní, bolo extrémne. Česká koruna sa stala najviac padajúcou menou na svete,“ hovorí pre HN analytik X-Trade Brokers Jiří Tyleček.

Prepady českej meny sa však výrazným spôsobom dotknú aj Slovákov. “Slabá koruna má dosah aj na mnoho našincov žijúcich v Česku. Ľudia, ktorí sa tam vydali za prácou, berú plat v korunách. Preto pri zmene na eurá dostanú výrazne menej a práca sa im tak nevyplatí,“ približuje analytik Home Credit Michal Kozub. A nejde pritom o malé sumy. Pri priemernej mzde stratil Slovák za štyri roky približne 150 eur. V Česku pritom žije približne 300-tisíc Slovákov.

Čítajte viac:

Koruna praje nákupom, firmám nie

Ako si Česi oslabili menu

Tatranci: Hrozba existuje. Možno časom zareagujeme

Nádej, že sa situácia s menou stabilizuje, je pritom podľa analytikov malá. “Ďalší pokles je v súčasnej situácii reálny. Trh sa bude naďalej báť zásahu Českej národnej banky, ktorá by mohla stanoviť novú nižšiu hranicu pre korunu,“ predpovedá Tyleček. A to už výraznejšie môže ovplyvniť aj naše firmy.

Česko je totiž po Nemecku naším druhým najväčším obchodným partnerom. “Situácia je veľmi nepríjemná a môže byť aj hrozbou pre niektorých výrobcov, ktorí sú nadviazaní len na český trh a nemajú možnosť meniť podmienky. Môže im to spôsobiť vážne problémy,“ hovorí pre HN Tibor Gregor, výkonný riaditeľ Klub 500, ktorý združuje veľkých zamestnávateľov.