Ľudia s príjmom nad 1287 eur dostanú počas práceneschopnosti vyššiu dávku

Médium: Rádio Slovensko, Datum 20. 11. 2016
Peter KOLLÁRIK, redaktor
——————–
Ľudia s príjmom nad 1287 eur dostanú od budúceho roka počas práceneschopnosti vyššiu dávku, zvýši sa totiž maximálny denní vymeriavací základ na nemocenské poistenie z dnešného 1,5 násobku na 2-násobok priemerne mzdy z pred dvoch rokov, čo je 1766 eur. Súčasne sa však zvýši aj strop na platenie odvodov do sociálnej poisťovne.

Oto GÖRNER, redaktor
——————–
Za zmenou maximálneho denného vymeriavacieho základu na nemocenské poistenie sa ale nezvýšia sumy všetkých nemocenských dávok. Upozorňuje Danica Bognárová, riaditeľka príslušného odboru sociálnej poisťovne.

Danica BOGNÁROVÁ, riaditeľka príslušného odboru sociálnej poisťovne
——————–
Bude sa týkať len maximálnych súm, tj. z len tých najvyšších. Táto zmena, týka sa len skupiny osôb, ktorá v súčasnosti zarába 1287 eur a viac, ide približne o 300.700 osôb.

Oto GÖRNER, redaktor
——————–
Zmena sa dotkne poistencov, ktorým vznikne dôvod na poskytnutie dávky až po 31. decembri 2016. Pri 31 dňovom mesiaci sa maximálne nemocenské zvýši zhruba o 250 eur, na 990 eur. Zvýši sa aj maximálne materské na 1260 eur, čo je viac o 315 eur. Firmy sú však nespokojné so zvýšením stropu na platenie sociálnych odvodov z dnešných 4290 na 6181 eur. Nadpriemerne zarábajúci manažéri či odborníci zaplatia na odvodoch viac. Firmy zvažujú ďalší postup. Hovorí Tibor Gregor, z Klubu 500.

Tibor GREGOR, Klub 500
——————–
Mame paralelu z Českej republiky, kde Ústavný súd rozhodol, že vláda nemôže jednostranne pristupovať k zvyšovaniu maximálnych vymeriavacích základov, na druhej strane nezvyšuje dávky, ktoré títo ľudia dostávajú v prípade dôchodku.

Oto GÖRNER, redaktor
——————–
Premiér, Róbert Fico, nevidí dôvod na nespokojnosť.

Róbert FICO, premiér Slovenskej republiky
——————–
Zvýšenie sociálnych odvodov sa dotýka len kategórie ľudí, ktorí majú pravidelný mesační príjem na úrovni 4300 eur.

Oto GÖRNER, redaktor
——————–
Podľa premiéra ide zhruba o 7000 ľudí a je správne, aby v rámci solidarity zaplatili viac na sociálnych odvodoch. Otto Gerner, RTVS.