Kvalita podnikateľského prostredia na Slovensku sa v porovnaní s vlaňajškom zlepšila

Médium: Rádio Slovensko, Datum 28. 09. 2016
Oto GÖRNER, redaktor
——————–
Kvalita podnikateľského prostredia na Slovensku sa v porovnaní s vlaňajškom zlepšila. Vyplýva to z rebríčka konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra. Slovensko si polepšilo o 2 priečky, dostalo sa na 65. miesto zo 138 krajín sveta. Napriek tomu je piatou najhoršou krajinou na podnikanie v rámci EÚ.

Jana MAŤKOVÁ, redaktorka
——————–
Hodnotenie našej krajiny sa zlepšilo už tretí rok po sebe. O 2 priečky nahor Slovensko posunul nárast inovácií a technologickej pripravenosti. No k zlepšeniu prispelo najmä zhoršenie iných štátov. Slovenské firmy však už roky zápasia s tými istými problémami. Aktuálny rebríček za ten najpálčivejší označil korupciu. Tá sa netýka len podnikateľského prostredia, ale aj štátnej správy. Hovorí Peter Kremský z Podnikateľskej aliancie.

Peter KREMSKÝ, riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska
——————–
Je to neférové prostredie kde zákazky od štátu dostane ten, kto si ich vybaví, kto má kontakty, kto niekoho podplatí. Toto je niečo, čo podnikateľov veľmi demotivuje a znechucuje.

Jana MAŤKOVÁ, redaktorka
——————–
Večnou témou sú dane a odvody, ktoré vnímajú podnikatelia ako privysoké. Tibor Gregor z Klubu 500 upozorňuje, že podľa analýzy Svetovej banky celková daňová sadzba na Slovensku dosahuje 51 %, pričom priemer EÚ je o 10 % nižší. Daňovo-odvodové zaťaženie podľa neho nevyrieši ani vládou prijaté zníženie daní pre firmy a živnostníkov. Očakával by skôr komplexnú reformu. Problém vidí aj v často sa meniacej legislatíve.

Tibor GREGOR, výkonný riaditeľ Klubu 500
——————–
Za posledných 12 rokov sa zákon o dani z príjmov menil 50 krát, čo je nemysliteľné vo vzťahu k podnikateľom, sledovať každú jednu zmenu.

Jana MAŤKOVÁ, redaktorka
——————–
Mnohých zároveň znechucuje veľká byrokracia. Podnikatelia sa podľa Jaroslavy Lukačovičovej zo Združenia podnikateľov často stávajú poštármi medzi úradmi.

Jaroslava LUKAČOVIČOVÁ, Združenie podnikateľov
——————–
Krásnym príkladom je situácia, keď sa rozhodnem ako podnikateľ zamestnať čo len jedného zamestnanca na obdobie 1 roka, tak musím za toto obdobie zaňho poslať 81 dokumentov na 4 rôzne inštitúcie. Pričom ešte tá inštitúcia každá si vyberá akým spôsobom so mnou komunikuje, jedna elektronicky jedna papierovo a všetky tie údaje ktoré vlastne posielam sú sú viac menej duplicitné.

Jana MAŤKOVÁ, redaktorka
——————–
Ministerstvo hospodárstva sľubuje, že od budúceho roka sa administratívna záťaž pre podnikateľov zmierni. Jana Maťková, RTVS.