Zdravotníkov nenaklonujeme, treba ich slušne zaplatiť

Štát by mal zvýšenie platov zdravotníckych pracovníkov podporiť, a to nielen adekvátnym finančným ohodnotením, ale aj jasnými postojmi, znie stanovisko Klubu 500 ako reakcia na dnešné rokovanie zdravotníkov a záchranárov s príslušným parlamentným výborom. „Považujeme za neprijateľné, že na zasadnutie, ktoré má riešiť zvyšovanie ich miezd, neprišiel zástupca rezortu financií, napriek tomu, že dostal pozvánku,“ konštatuje výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Ak by sa zvýšil koeficient pre výpočet mzdy sestier a pôrodných asistentiek o 40 percent, mzda by mohla narásť o 300 Eur. Štát odkazuje, že im pridá maximálne dve stovky. 

„V situácii, keď sa v Česku, Maďarsku a v Poľsku rapídne, miestami až o 100 percent, zvyšujú platy zdravotníckemu personálu, pri lôžkach pacientov v slovenských nemocniciach chýbajú pre odchod so zahraničia tisíce sestier,“ upozorňuje Klub 500 s odkazom na Inštitút zdravotníckych analýz, podľa ktorého sa bude ich nedostatok prehlbovať. 

„Ak nechceme nechať zdravotníctvo skolabovať, štát musí k požiadavkám zdravotníckeho personálu, a, samozrejme, aj lekárov, pristupovať podobne ako to vidíme v susedných krajinách.Je to jediná šanca ako udržať kvalitu zdravotnej starostlivosti na Slovensku,“ uzatvára výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.