Klub 500 bude vždy podporovať rozvoj odborného školstva na Slovensku

Médium: Tasr, Dátum 14. 11. 2017

Klub 500, združenie vlastníkov a spoluvlastníkov podnikov zamestnávajúcich viac ako 500
zamestnancov, bude vždy podporovať rozvoj odborného školstva na Slovensku. Uviedol to predseda Klubu 500 Vladimír Soták v reakcii na minulotýždňovú tlačovú besedu Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR ohladom systému duálneho vzdelávania (SDV).
Už v minulosti sa predstavitelia Klubu 500 pokúšali podla Sotáka nájsť komunikačnú platformu na tému duálneho vzdelávania s predstavitelmi zamestnávatelských a stavovských organizácií, s predstavitelmi vyšších územných celkov a, samozrejme,
s predstavitelmi ministerstva školstva.
„Klub 500 vyzýva všetkých, ktorí majú možnosť akýmkolvek spôsobom ovplyvniť vytvorenie podmienok pre mladú generáciu v oblasti duálneho a odborného vzdelávania, aby začali komunikovať, nakolko bez komunikácie, bez komunikácie s tými, ktorí investovali, investujú a sú pripravení investovať svoje peniaze do mladej generácie – do svojej budúcnosti, do našej budúcnosti, nebudeme nikdy úspešní,“ zdôraznil Soták.
„Je pravdepodobné, že vyčlenené prostriedky vrátime EÚ, je možné, že minieme ďalšie prostriedky, ktoré ležia na stole a ktoré je treba minúť, keďže tam ležia. Akúkolvek sumu, ktorú na základe dnešnej platnej legislatívy minieme, prerozdelíme alebo čokolvek s ňou urobíme nepovedie k dosiahnutiu tých cielov, ktoré chceme dosiahnuť. Hovorím o tom ako predstavitel spoločnosti, ktorý spolu so svojimi kolegami dokázal zachovať a naďalej rozvíjať odborné vzdelávanie na velmi vysokej úrovni. Nebuďme samolúbi a učme sa od tých, ktorí v minulosti aj dnes boli a sú úspešní,“ dodal predseda Klubu 500.
Predstavitelia ZAP SR a zástupcovia slovenských automobiliek vo štvrtok (9.11.) na tlačovej konferencii uviedli, že do systému SDV sa musí do roku 2020 zapojiť 12.000 žiakov, inak je ohrozená
konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky. Podla ZAP SR za dva roky fungovania je do systému zapojených 2508 žiakov, 200 zamestnávatelov a 70 škôl. Aj napriek uvedeným číslam boli podla ZAP očakávania zavedenia SDV ambicióznejšie.
„Chceme vyzvať vládu, kompetentné ministerstvá, vyššie územné celky, ako aj novú ministerku školstva, vedy, výskumu a športu Martinu Lubyovú (nominantka SNS), aby venovali zvýšenú pozornosť potrebám budovania systému duálneho vzdelávania ako zatial jediného systémového prvku reformy školstva,“ zdôraznil minulý týždeň prezident ZAP SR Juraj Sinay.