Karanténa pre tých, ktorí sa odmietnu dať otestovať, by znamenala úplnú likvidáciu ekonomiky

Nie sme proti plošnému testovaniu. Plán je však nedomyslený a vyhlásenia vlády chaotické.

Zámer plošného testovania ľudí na COVID-19 je chaotický a nepripravený. Upozorňuje Klub 500. Združenie najväčších slovenských zamestnávateľov nie je proti testovaniu. Plán je však nedomyslený a podľa Klubu 500 sa vynárajú stále ďalšie neprediskutované a nebezpečné návrhy bez relevantných odpovedí. Vláda namiesto systematickej prípravy testovania a komunikácie so všetkými dotknutými skupinami, vrátane zamestnávateľov, opäť vypúšťa zmätočné informácie.

Počas najbližších troch víkendov by sa všetci obyvatelia Slovenska s výnimkou detí do 10 rokov mali podrobiť antigénovým testom. Kto tak neurobí, mal by podľa posledných vyjadrení ministra zdravotníctva a ministra obrany ostať v dvojtýždňovej karanténe. Klubu 500 vystríha, že to de facto bude znamenať likvidáciu ekonomiky, lebo fabriky budú musieť v takom prípade zavrieť brány a odstaviť výrobu:

Ak na testovanie nepríde 50 % obyvateľov, znamená to, že ľudí necháme 2 týždne doma?! Je to rovnaká situácia, akoby sme ľuďom povedali, že ak sa vám nechce ísť do práce a chcete byť 2 týždne doma, nechoďte na testovanie! A kto bude napĺňať štátny rozpočet, z čoho budeme platiť zdravotníkov, učiteľov, ľudí, čo ostanú doma, ak nebude mať kto platiť odvody?“ zdôrazňuje výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Združenie najväčších slovenských zamestnávateľov kritizuje, že vláda pred vyhlásením celoplošného testovania obyvateľstva opäť nekomunikovala s dotknutými stranami – s lekármi, samosprávami ani so zamestnávateľmi. Vynára sa množstvo otázok, na ktoré vláda nevie dať relevantné odpovede:

 „Nie sme proti testovaniu, no takýmto chaotickým a nepripraveným spôsobom bez komunikácie sa podobné akcie nerobia! So zamestnávateľmi a s firmami, kde pracujú ľudia nepretržite, nikto nehovorí! Prevádzky si nemôžu dovoliť nechať ľudí doma. Netýka sa to pritom len priemyselnej výroby, ale aj iných segmentov. Nedomyslené zákazy, príkazy a reštrikcie a v dôsledku toho nútený lock downom ohrozí fungovanie krajiny, dostupnosť potravín, ďalších produktov základnej dennej spotreby – papiera, čistiacich prostriedkov – ale tiež energií, pohonných hmôt, dopravy  a komunikačných prostriedkov,“ upozorňuje výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Vláda robí nesystémové, nelogické kroky. Namiesto toho, aby poskytla bezplatné testy do škôl pre učiteľov a žiakov či do športových klubov, obmedzuje športovcov, mládežnícke kluby, deti, zasahuje do kultúry či gastro segmentu, zatvára školy, vyhráža sa zásahom do ústavného práva na zdravotnú starostlivosť. Paradoxne však povoľuje zhromažďovanie sa vyššieho počtu ľudí na poľovačkách. Klub 500 vyzýva vládu, aby prijímala rozhodnutia s rozvahou, ktoré budú v prospech celej spoločnosti a budú sa opierať o stanoviská odborníkov či zástupcov oblastí, ktorých sa najviac dotýkajú.