Firmy odmietajú Ficov balíček, žiadajú odškodné

Médium: Hospodárske noviny, Dátum 11. 05. 2017
Autor: Matej Vanoch

Bratislava – Drahší chlieb a hry – sociálny balíček, ktorý premiér Robert Fico predstavil na veľkolepých oslavách dňa práce, môže zasiahnuť peňaženky bežných ľudí. Podľa zamestnávateľov zvýšenie minimálnej mzdy či príplatky za víkendy a nočné spôsobia viacerým firmám problémy.

Návrh zamestnávateľov
„Napríklad pekárne nemajú také ekonomické výsledky, aby mohli bez problémov implementovať avizované opatrenia,“ hovorí viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka. Upozorňuje na to, že v prípade pekárov sa to zrejme premietne do konečných cien v obchodoch. Firmy preto navrhujú opatrenia, vďaka ktorým by mohli akceptovať zavedenie sociálneho balíčka. Riešením by boli kompenzačné opatrenia, predovšetkým zníženie daňovo-odvodového zaťaženia. „Sme krajinou so štvrtým najvyšším daňovo-odvodovým zaťažením v rámci celej Únie. Európsky priemer je 40,3 percenta, u nás je to o 10 percentuálnych bodov viac. Mali by sme sa dostať aspoň k priemeru EÚ,“ vysvetľuje riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Odchod z tripartity Podľa ministerstva práce však ide len o strašenie zamestnávateľov, ku ktorému dochádza každý rok pri zvyšovaní minimálnej mzdy. „Prejde pár mesiacov a nič sa neudeje. Zamestnávatelia sa vždy novej situácii prispôsobia a nájdu prostriedky pre ľudí,“ myslí si minister práce Ján Richter.

Zástupcovia firiem hrozia, že sa už nebudú zúčastňovať na rokovaniach tripartity. Nevidia v tom zmysel, keďže o vládnych zámeroch sa často dozvedia až z médií. Cieľom sociálneho dialógu má byť pritom hľadanie kompromisov.