Firmám zoberú nové dane desiatky miliónov eur

Médium: Hospodárske noviny, Datum 18. 08. 2016, Autor: Nikola Richterová
PODNIKATEĽSKÉ PROSTREDIE l Je tu prvé vyčíslenie zmien pre podnikateľov. V budúcom roku zaplatia štátu o 66 miliónov eur viac.

Bratislava – Uplynul už zhruba mesiac, odkedy minister financií Peter Kažimír oficiálne ukázal svoj daňovo-odvodový balík pre podnikateľov. Doteraz však nebolo známe, koľko reálne slovenský biznis za zmeny zaplatí. Výsledok je až teraz – účet bude v budúcom roku predstavovať najmenej 66 miliónov eur. Takýto výsledok ukázali prepočty HN v spolupráci s Klubom 500.
Nižšia daň, ale väčší odvod Na jednej strane sa tak podnikateľom uľaví vďaka nižšej dani z príjmu. Na druhej strane však budú musieť platiť viac napríklad v dôsledku zmien v registračnej dani na autá či zvýšenia a predĺženia platnosti odvodu pre regulované firmy. A čistá bilancia je vyčíslená vyššie. Zmeny odklepla na svojom včerajšom rokovaní aj vláda.
Firmy už pri ich oznámení varovali pred negatívnymi dosahmi na svoj biznis. „Celkové dodatočné daňové zaťaženie sa premieta do čistého zisku našej spoločnosti – pri vyšších nákladoch máme v tomto prostredí aj náročnejšie podmienky na potenciálne investície do trhu a zákazníkov, hoci sa neustále snažíme udržať vysokú mieru rozvoja trhu,“ povedal Michal Korec, hovorca spoločnosti Slovak Telekom.
Od roku 2018 ešte nákladnejší biznis Náklady na novinky sa pritom ešte výraznejšie zvýšia od roku 2018. Vtedy by sa síce mali skončiť daňové licencie, ale na druhej strane nabehne aj zdaňovanie dividend. To nahradí doterajšie zdravotné odvody. Predseda Predstavenstva COOP Jednota Slovensko Gabriel Csollár avizuje, že sa v dôsledku toho zníži kvalita a atraktivita podnikateľského prostredia. „Dôjde k výraznému dodatočnému zdaneniu zdrojov, ktoré už daňou z príjmu raz zdanené boli,“ tvrdí Csollár.
Firmy sú nespokojné nielen s tým, že musia odvádzať štátu viac peňazí.
Neochota vlády Problém majú aj so spôsobom, akým vláda novú legislatívu tvorí. Podľa hovorcu automobilky KIA Motors Slovakia Jozefa Bačého je zo strany vlády veľká neochota akceptovať námietky súkromných firiem počas pripomienkového konania. Medzi vládnymi novinkami sa nájdu aj zmeny, ktoré firmám pomôžu. „Pozitívne vnímame napríklad zníženie dane z príjmov právnických osôb, keďže ide o jeden z rozhodovacích faktorov zahraničných investorov pri investovaní na Slovensku,“ povedala hovorkyňa Volkswagenu Slovensko Lucia Kovarovič Makayová.
Kvôli tomu, že štát vyberie viac peňazí, však niektoré spoločnosti čakali, že dostanú späť aj väčšie výhody. Reč je najmä o súkromníkoch v cestovnom ruchu. Podľa generálneho manažéra Hotela Elizabeth v Trenčíne Jána Svobodu sú takéto služby v okolitých krajinách zaťažené nižšou DPH.
Skresávanie deficitu Vláda prichystala nový balíček zmien aj kvôli tomu, aby dokázala v najbližších rokoch výrazne okresať deficit. Ten by mal v budúcom roku klesnúť z tohtoročných dvoch percent na menej než 1,3 percenta výkonu ekonomiky. Podľa Radovana Ďuranu daňové príjmy za posledné tri roky výrazne prekonávajú očakávania vlády. Tvrdí, že zvyšovanie poplatkov a daní aj pre firmy je dôkazom plytvania a neefektivity vo verejných financiách. „Je to tiež smutné potvrdenie trendu, že zvyšovanie daní nevedie k vyrovnanému rozpočtu, ale k nafukovaniu výdavkov,“ vysvetlil.
Podľa ekonómov sa mala vláda zamerať viac práve na znižovanie výdavkov. Analytik VÚB banky Zdenko Štefanides tvrdí, že vláda by mala za vysoké paušálne sumy v zdravotníctve či verejnom školstve očakávať podstatne kvalitnejšie služby.