Firmám drahá elektrina ešte zdražie

Médium: SME, Datum  11. 01. 2016,   Autor: Marek Poracký
Slovensko má podľa zamestnávateľských zväzov jedny z najvyšších cien elektriny v Európe. Elektrina sa firmám môže tento rok predražiť. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý vedie Jozef Holjenčík, koncom minulého roka zvýšil tarifu za prevádzku systému o jedno euro za megawatthodinu.        Za zložku na podporu energií šetrných k prírode vlani odberatelia elektriny platili 21,82 eura za megawatthodinu, v tomto roku zaplatia 22,9 eura. Od začiatku roka teda Holjenčíkov úrad zvýšil cenu o necelých päť percent.

Hoci spotrebitelia platia za podporu zelenej energie, jej súčasťou je aj podpora baní na Hornej Nitre. Ministerstvo hospodárstva im začiatkom septembra sľúbilo podporu na ďalších 13 rokov. Platiť musia aj samovýrobcovia elektriny. Zlá správa pre priemysel Čím viac elektriny odberateľ spotrebuje, tým sa mu tarifa zvyšuje. Veľké podniky si tak za elektrinu môžu priplatiť desiatky tisíc eur ročne.        „Každý posun cien smerom nahor bude mať vplyv na zníženie ich konkurencieschopnosti,“ hovorí Ľubomíra Šoltésová z košického U. S. Steelu. Firma dlhodobo poukazuje na to, že ceny energií sú oproti iným štátom v Európe vysoké a zaťažujú výrobcov.        „Ako príklad možno uviesť prieskum, ktorý si dala urobiť Európska komisia. V Nemecku je podľa neho priemerná cena elektriny 62 eur za megawatthodinu, na Slovensku to bolo vyše 100 eur,“ súhlasí tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.        Aj Tibor Gregor z Klubu 500 povedal, že rozhodnutie úradu je veľmi zlé, nešťastné a neodôvodniteľné.

Holjenčíkov úrad na otázku, prečo tarifu zvýšil, neodpovedal. Analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida poukazuje na to, že verejnosť nepozná presný výpočet tarify za prevádzku systému, ktorá neustále rastie. Minulý rok ju regulačný úrad zvýšil o dve eurá, teda skoro o 10 percent. Domácnosti dopadli lepšie „Pre domácnosti zvýšenie tarify o euro znamená dodatočné náklady priemerne dve až tri eurá, pri domácnostiach, ktoré elektrinou aj kúria, môže ísť o viac ako 10 eur ročne,“ hovorí analytik INESS Martin Vlachynský.        Mierne im však klesne tarifa za systémové poplatky. Vlani platili 7,7 eura za megawatthodinu, tento rok to bude len niečo cez sedem eur.        Od začiatku roka cena elektriny pre domácnosti klesla o viac ako percento. Úrad tak rozhodol v novembri.        Elektrina na svetových trhoch smeruje k historickým minimám. Stojí menej ako 26 eur za megawatthodinu.