Daň z dividend bude vo výške 7 percent

Médium: Denník N, Datum 22. 09. 2016, Autor: MARIANNA ONUFEROVÁ
Keď minister financií Peter Kažimír (Smer) pred mesiacom navrhol, aby sa dividendy zdaňovali sadzbou 15 %, na stranu podnikateľov, ktorým sa návrh ani trochu nepáčil, sa postavil Béla Bugár (Most-Híd), jeho kolega z vládnej koalície.
„Vyjadrujeme znepokojenie nad pripravovanou zmenou zákona o zdaňovaní dividend, to je podľa mňa negatívny dopad na podnikateľov,“ povedal vtedy Bugár.
Po utorňajšej koaličnej rade nabrali veci rýchly spád: padlo rozhodnutie, že sa dividendy od roku 2018 nebudú zdaňovať sadzbou 15 percent, ale kompromisným riešením bude sadzba 7 percent a zruší sa retroaktivita.
Zdravotné odvody sa z vyplatených podielov na ziskoch už platiť nebudú.
Dnes sa inak platia zdravotné odvody z dividend za roky 2011 a 2012 a inak za nasledujúce roky. Z dividend zo zisku vytvoreného pred rokom 2011 sa odvody z dividend vôbec neplatia.
Ddividendy vyplatené zo ziskov vytvorených ešte pred rokom 2004 sa majú zdaniť tiež sadzbou 7 percent.

OZVAL SA AJ PODNIKATEĽ SOTÁK

Návrh pomerne ostro verejne kritizoval veľkopodnikateľ a šéf Železiarní Podbrezová Vladimír Soták. Zvolal kvôli tomu aj tlačovú konferenciu. Kritika vzbudila pozornosť aj preto, že Soták je zároveň šéfom Klubu 500, ktorý sa všeobecne považuje za spriaznený s vládnou stranou Smer.
Sotákovi sa nepáčilo ani to, že pre zdanenie malo byť rozhodujúce, kedy budú dividendy vyplatené, a nie to, kedy sa vytvoril zisk, z ktorého sa vyplatili. Štát by na tom zarobil viac ako 200 miliónov eur.
Pri sadzbe 7 % to má byť okolo 70 miliónov eur.
„Došlo k dohode, ku kompromisu. Dá sa povedať, že každá zainteresovaná strana je spokojná. V stredu ráno ešte bude mať stretnutie minister financií so zamestnávateľmi a potom sa rozhodne na vláde,“ informoval Bugár v utorok večer po zasadnutí koaličnej rady.

PREČO KRIČIA?
PÝTAL SA KAŽIMÍR

Na kritiku pôvodného návrhu Kažimír pred pár dňami povedal, že daň z dividend neplatia firmy, ale fyzické osoby, ktoré firmu vlastnia a vyplácajú si podiel na zisku. „2500 fyzických osôb bude platiť viac, ako platia dnes,“ podotkol pred novinármi Kažimír.
Z dividend sa už nebudú platiť zdravotné odvody, pre ktoré platí maximálny odvodový strop zodpovedajúci 60-násobku priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov (v tomto roku je to 51 480 eur). Kto si vyplatil vyššie dividendy, platil ich len zo stropu, no pri dani taký strop nie je.
„Peniaze by sa mali hľadať tam, kde sú, a nie, kde nie sú,“ podporil Kažimíra premiér Robert Fico.
Fico s Kažimírom však nakoniec tlaku ustúpili. Inak povedané, prvýkrát sa 7 a nie 15 percentami zdania dividendy vyplatené zo ziskov za rok 2017, a podiely na ziskoch, ktoré sa vyplatia zo ziskov vytvorených v skorších rokoch, sa budú riadiť pravidlami platnými v daných rokoch.
Debata je už len o tom, či je správne dividendy zdaňovať, alebo nie je. „Návrh znamená, že definitívne bola pochovaná daňová reforma z roku 2004,“ povedal nedávno o návrhu zdaniť dividendy Jozef Mihál zo SaS.
Časť ekonómov považuje platenie odvodov z dividend za nezmysel, ak už – logickejšie je ich zdaňovať. „Problém je v tom, že Ficova vláda dodatočné príjmy plynúce zo zlepšeného výberu daní jednoducho prejedla,“ hovorí analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský.