Ak budú dane na dividendy, ideme na súd

Médium: hnonline.sk, Datum 24. 08. 2016, Autor: Nikola Richterová
V prípade schválenia novely zákona s retroaktivitou by so žalobou súhlasila aj Slovenská obchodná a priemyselná komora. „Predchádzajúca vláda nastavila daňový systém, ktorý vygeneroval dostatočné zdroje pre štátny rozpočet a svojím spôsobom uspokojil aj podnikateľské prostredie. A teraz zrazu chce ministerstvo financií zavádzať retroaktivitu a dostať od podnikateľov ešte viac,“ povedal predseda komory Peter Mihók.

Odborníci sú proti novele
Zdaňovanie nevyplatených dividend z minulých rokov ostro kritizuje aj výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský. Podľa neho je možné, že takáto novela by bola v rozpore s ústavou. Súhlasí s ním aj viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov Rastislav Machunka. Podľa neho takýto zákon však nemôže prejsť ani parlamentom.
Retroaktivita nie je jediný problém predstaveného zákona. Konzultant Bisnode Slovensko Milan Seliak vidí ďalšie problémy. „Prvým problémom je fakt, že túto daň by mali platiť len slovenskí občania, a tým druhým, že zvyšovanie daní a daňového zaťaženie len zhoršuje podnikateľské prostredia a chuť investovať na Slovensku, vyjadril sa.

Klub 500 verí v úspech
Podľa advokáta TaylorWessing Radovana Palu je novela zákona nezmysel. „V právnom štáte v zásade nie je možné novou právnou úpravou stanoviť právne následky pre tie skutkové podmienky, ktoré nastali pred nadobudnutím účinnosti novej právnej úpravy,“ vysvetlil. Svoje vyhliadky na prípadnom súde si už zisťovali aj predstavitelia Klubu 500. Podľa jeho predsedu Vladimíra Sotáka reaktivita vláde prejsť nemôže. Výkonný riaditeľ klubu Tibor Gregor ministerstvu financií pripomína, že by nešlo o prvý prípad, keby Klub 500 takýto súd vyhral. „V minulosti sme vyhrali ústavný súd už dvakrát, prvý v roku 2002 pri energetických rozhodnutiach a druhýkrát pri zavádzaní 80-percentnej emisnej dane,“ pripomenul.

Podnikatelia sa budú brániť
Vladimír Soták, predseda Klubu 500
Posielali ste premiérovi Robertovi Ficovi list. Očakávate, že sa zmení zákon o dividendách?
Verím, že to prehodnotia. Že bude retroaktivita vypustená. Krajine sa ekonomicky darí, výber daní je veľmi dobrý. Keď štát vyberá dane nad očakávania, netreba špekulovať, ako niekomu priťažiť.
Aké budú následky v prípade, že sa vládny balíček schváli v takej podobe, v akej je?
Vyhodnotíme to a ako sme povedali, budeme sa brániť.
Ktoré daňové zákony sú z pohľadu podnikateľov najviac problematické?
Vždy ma zaujíma, koľko peňazí zaplatíme celkovo. Je mi úplne jedno, v akých kolónkach. Je to to isté ako vo fabrike. Zaujíma ma, či máme zákazky pre všetky prevádzkarne, neriešime jednotlivé prevádzkarne. Zamestnanci majú 38-percentné odvodové zaťaženie, čo je viac, ako majú malí a strední podnikatelia či živnostníci. Zamestnanci sú na tom najhoršie, potom sú živnostníci a potom dohodári. Dohodári sú najmenej zaťažení, živnostníkom chceme odľahčiť a zamestnanci to majú zaplatiť. Toto nie je v poriadku.
Aký je rozdiel medzi živnostníkom a zamestnancom?
Na to nadväzuje živnostník, ktorý si neplatí odvody, príde do dôchodku, potrebuje lekársku starostlivosť, potrebuje sociálnu starostlivosť. Kto to zaplatí? Zase štát, občania, ktorí na to robia.
Vraveli ste, že súkromné firmy sú monitorované, ale problém je s verejným sektorom. Nechcem hodnotiť verejný sektor. Podľa štatistických údajov verejný sektor dostal za posledných 11 rokov každý rok viac peňazí, ako minul. Rozdiel za 11 rokov je 2,1 miliardy. Ja sa len pýtam, kde sú tie dve miliardy.