Klub 500 chce učiť duálne aj na univerzitnej pôde

Médium: Hospodárske noviny, Dátum 16. 11. 2017
Autor: (KAČ, DUC, TUR, GOG)

Vzdelávanie spojené s praxou by malo zakotviť aj na univerzitách. Navrhujú to zamestnávatelia.

Nielen teória v laviciach, ale aj praktické uplatnenie vedomostí. Duálne vzdelávanie sa postupne prenáša aj na vysoké školy. To je posolstvo memoranda, ktoré Klub 500 podpísal s ôsmimi slovenskými vysokými školami, univerzitami a so Slovenskou akadémiou vied.
Študenti by si mali po novom vyskúšať pracovný proces už počas štúdia. Predseda Klubu 500 a zároveň šéf Železiarní v Podbrezovej Vladimír Soták dáva za príklad práve vlastnú fabriku, ktorá spolupracuje s dvoma strednými školami a zároveň ich aj spolufinancuje. Už 80 rokov tamojší študenti chodia na prax práve do Železiarní. „Ak chceme byť ešte lepší, musíme začať spolupracovať s univerzitami. Na univerzitách musia študenti dostávať zmysluplné témy, aby boli pripravení do života. Musia zažiť fabriku a prax,“ hovoril o podpise zmluvy Soták. Rovnaký názor má aj podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Podľa neho je dôležité, aby mali absolventi záruku, že sa zamestnajú. „Musíme im pomôcť vo výbere správnych odborov,“ doplnil, že študenti si počas štúdia musia vyskúšať aj prax.
Duálne vzdelávanie nie je žiadna novinka. Dôvod, prečo je ojedinelé, že firmy spolupracujú priamo so školami a ich študentom ponúkajú prax, je podľa podpredsedníčky parlamentného výboru pre vzdelávanie Evy Smolkovej zlá legislatíva. „Musíme celý systém zjednodušiť, aby bol správny aj pre zamestnávateľov, aj pre školy,“ myslí si Smolková. Šefčovič upozornil na to, že po odborných absolventoch, ktorí majú skúsenosti s praxou, volá automobilový aj elektrotechnický priemysel. „Potrebujeme ľudí, ktorí nie sú vzdelaní len odborne, ale aj prakticky.“ Ako tvrdí, dôležité sú vzťahy škôl a firiem, aby už počas školy mohli byť študenti zaradení do pracovného procesu.

BOJUJE PROTI NEKVALIFIKOVANÝM ZAMESTNANCOM

Od začiatku školského roku sa duálne vzdeláva 1 370 prvákov z 58 stredných odborných škôl. Študenti, ktorí si okrem učenia vyskúšajú aj reálnu prácu v podniku, majú väčšiu šancu zamestnať sa po skončení školy. Duálne vzdelávanie podporuje aj firma ZF Slovakia, ktorá v levickom okrese spolupracuje s dvomi strednými školami. Súkromná stredná škola polytechnická bude napríklad vychovávať študentov pre automobilku Jaguar. Podobný projekt odštartovala aj Slovenská technická univerzita, desať študentov bakalárskeho ročníka strávi celý rok v automobilke. Po štvorročnom štúdiu budú mať možnosť zamestnať sa vo Volkswagene.