Klub 500 zásadne odmieta návrh Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorého cieľom je dramaticky zmeniť spôsob výpočtu zúčtovania odchýlok. Tento zásah, maskovaný ako opatrenie proti špekulantom, v skutočnosti tvrdo dopadne na zodpovedné priemyselné podniky – vrátane tých, ktoré si doteraz svoje odchýlky efektívne optimalizovali a nenesú žiadnu vinu za systémové odchýlky, na ktoré sa regulátor odvoláva.
Ak sa návrh zrealizuje v navrhovanej podobe, bude to pre viaceré podniky likvidačné. V praxi to znamená, že subjekty budú platiť za každú odchýlku – bez ohľadu na to, či systému reálne škodia, alebo nie. Namiesto spravodlivého rozlíšenia medzi zodpovednými a nezodpovednými hráčmi chce ÚRSO kolektívne trestať celý trh. To považujeme za hrubé zlyhanie regulačného prístupu a útok na konkurencieschopnosť slovenského priemyslu.
Odmietame tvrdenia, že tieto zmeny povedú k zníženiu cien elektriny. Skúsenosť nás učí, že každé nové opatrenie ÚRSO len zvyšuje náklady konečných spotrebiteľov – predovšetkým veľkých priemyselných odberateľov. Tí dnes bojujú nielen s deformovaným trhom elektriny, ale aj s nestabilnými pravidlami, ktoré im znemožňujú dlhodobo plánovať a investovať. Klub 500 upozorňuje, že negatívne dopady uvedeného opatrenia sú pre veľký priemyselný podnik vo výške miliónov eur ročne!
Slovensko má dnes nadkapacitu výroby elektriny. Napriek tomu máme jedny z najvyšších cien v regióne. Namiesto riešenia tohto zásadného problému ÚRSO znova zamestnáva kapacity vymýšľaním nových bariér pre tých, ktorí hodnoty tvoria, nie špekulujú.
Klub 500 pripomína, že priemysel je najväčším odberateľom elektriny a významným platcom emisných povoleniek a práve priemysel je hlavným zdrojom príjmov verejných rozpočtov a zamestnáva státisíce ľudí.
Klub 500 žiada okamžité zastavenie procesu prijímania týchto zmien. Ak dôjde k ich zavedeniu v navrhovanej podobe, Klub 500 bude konať všetkými dostupnými právnymi a inštitucionálnymi prostriedkami, vrátane medzinárodnej úrovne.
ÚRSO má regulovať férovo a v prospech krajiny – nie zvyšovať náklady a likvidovať priemysel. Slovensko potrebuje stabilné a predvídateľné prostredie, nie ďalšie experimenty na úkor reálnej ekonomiky.