Už druhé tohtoročné zvýšenie úrokových sadzieb Národnou bankou Slovenska (NBS) nepotešilo podnikateľov združených v Klube 500, aj keď tento krok chápu ako nevyhnutný na utlmenie inflácie a splnenie inflačných kritérií pre zavedenie eura. Podnikateľská obec by však uvítala aktívnejší prístup Vlády SR v boji s infláciou, pretože na jej roztáčaní má najväčší podiel zdražovanie energií. Vláda by mala zasiahnuť proti zneužívaniu monopolného a dominantného postavenia výrobcov a distribútorov energií a zároveň by mala znížiť spotrebnú daň z motorových palív. Informoval o tom výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.
„Avizované zvyšovanie cien energií sa najviac podieľa na roztáčaní inflačnej špirály. Je naivné si myslieť, že dominantní hráči sa budú samoregulovať. Súčasná úroveň inflácie a hlavne tendencia jej rastu je signálom, na ktorý by mala zareagovať najneskoršie nová vláda okamžite po voľbách. Svoju úlohu by mohla vláda zohrať aj pri zamedzení zvyšovania spotreby ešte stále neefektívneho štátneho aparátu a verejného sektora“, poukázal T.Gregor.
Dodal, že zvýšenie úrokových sadzieb komerčných bánk, ktoré bude sprevádzať zvýšenie základnej úrokovej sadzby NBS, môže poškodiť predovšetkým menších podnikateľov a pôsobiť negatívne aj pri predražení plánovaných investícií. Nebezpečné pre exportné podniky môže byť aj prípadné prílišné posilnenie Sk, ako reakcia na vysoké úrokové sadzby NBS a povolebné politické upokojenie.
„Pre podnikanie na Slovensku je naďalej najvýhodnejšie čo najskoršie zavedenie eura v januári 2009. Prinesie to stabilitu a ďalšie pozitívne efekty spojené s rastom ekonomiky. Dovtedy je naďalej hlavnou úlohou NBS brániť príliš rýchlemu neodôvodnenému zhodnocovaniu koruny a nepripustiť nadmernú infláciu. Je načase, aby sa v tomto smere spomínanými opatreniami angažovala aj vláda“, uzavrel T.Gregor.