Koruna praje nákupom, firmám nie

denník: Hospodárske noviny, dátum: 14.01.2015

Koruna praje nákupom, firmám nie
ANALÝZY l Hodnota českej koruny je oproti euru na najnižšej úrovni za posledných šesť rokov. Situáciu pocítime aj my.

Prepad českej koruny oproti euru pocíti aj Slovensko. HN vám prinášajú päť dôsledkov, s ktorými sa nízka hodnota meny spája.

1. Menšie reálne zárobky Na prepady českej koruny môže doplatiť naša ekonomika. Česi sú totiž naším druhým najvýznamnejším obchodným partnerom. Len za prvých osem mesiacov minulého roka sme do krajiny vyviezli o 1,2 miliardy eur viac tovaru, ako putoval opačným smerom. Najväčší dosah tak pocítia naši exportéri. „Keď klesá česká koruna, nám to tam de facto sťažuje vývoz a, naopak, zlacňuje sa český dovoz,“ hovorí ekonóm SAV Vladimír Baláž. Lacnejšie české produkty tak môžu smerovať na náš trh, čo bude výraznejšia konkurencia pre našich výrobcov. Na situáciu navyše nepriamo doplatia aj tisíce Slovákov pracujúcich v Čechách. Pocítia to totiž na svojich výplatách. „Ľudia, ktorí sa tam vydali za prácou, berú plat v korunách. Preto pri zmene na eurá dostanú výrazne menej a práca sa im tak nevyplatí,“ vysvetľuje Michal Kozub, analytik Home Credit.
2. Slovenské firmy môžu stratiť Masívne oslabenie českej koruny oproti euru s obavami hodnotia aj samotné slovenské firmy. Dôležité totiž je, v akej mene majú konkrétne firmy podpísané dodávateľské zmluvy. Ak hlavnú úlohu hrá práve česká koruna, naša firma na tom môže stratiť. „V konečnom dôsledku však môžu dotknuté firmy prísť nielen o časť svojej marže, s ktorou svoje výrobky predávajú, ale aj o objednávky ako také,“ hovorí pre HN generálny riaditeľ McROY Group Luboš Sirota. Hoci žiadne zásadné signály z trhu nezachytil, pokračovanie prepadov českej koruny by však podľa neho malo na firmy negatívny účinok. K tomuto názoru sa pridáva aj Klub 500, ktorý zastrešuje firmy nad 500 zamestnancov. „Je to veľmi nepríjemná situácia a môže byť hrozbou pre niektorých výrobcov, ktorí sú naviazaní len na český trh a nemajú možnosť meniť podmienky, môže im to spôsobiť vážne problémy,“ dodáva výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.
3. Maloobchody sa boja Riziko oslabujúcej sa meny však nepocítia iba exportujúce firmy. Situácia nenahráva do karát ani maloobchodu. Najmä vtedy, keď zákazník uprednostní lacnejšie nákupy v pohraničí. „Maloobchod na Slovensku už zopár rokov zápasí s tržbami, a to najmä v špecializovaných predajniach s potravinami. Táto situácia nijakým spôsobom neprispeje k zvýšeniu tržieb, práve naopak, môže tam dôjsť ešte k väčšiemu úbytku,“ predpokladá Ľubomír Drahovský. A Česko pritom nie je jediný prípad, ktorý nám zákazníka môže ukradnúť. Oslabenú menu totiž hlásia aj Poliaci či Maďari, kde sa momentálne oplatí chodiť na nákupy. 4. Za lacnejšími nákupmi To, že je hodnota českej koruny oproti euru najnižšia za posledných šesť rokov, nahráva do karát slovenským spotrebiteľom. Česko je totiž pre nich momentálne atraktívne lacnejšími nákupmi. Výraznejšie zľavy očakávajú experti najmä pri drahšom tovare. „Ak by ľudia nakupovali drahý, luxusný tovar, rozhodne sa to na výslednej cene prejaví. Slabá koruna inými slovami hovorí, že Slováci nakúpia v Česku lacnejšie,“ tvrdí Michal Kozub, analytik Home Credit. Najbližšie to pritom máme už v obchodoch v prihraničných oblastiach. Aj preto analytici očakávajú takzvané týždenné nákupy u našich susedov. „Základné potraviny v Čechách majú polovičnú DPH oproti potravinám na Slovensku, preto budú cezhraničné nákupy v týchto dňoch gradovať. Slovenský spotrebiteľ by aj nakupoval produkty z domácej produkcie, ale rozhodujúcim faktorom je pre neho cena,“ vysvetľuje zvyky slovenských nakupujúcich analytik agentúry Terno Ľubomír Drahovský. 5. Viac peňazí pre študentov Zatiaľ čo pracujúci Slováci v Čechách pri výmene výplaty na eurá narazia na menej, než očakávali, u študentov je to práve naopak. „Slovenskí študenti budú mať radosť, pretože z vreckového v eurách budú mať viac korún,“ potvrdil Michal Kozub. Slováci študujúci u našich susedov si tak budú môcť dovoliť viac ako doma. A to možno dlhšie obdobie. Hodnota českej koruny sa totiž v najbližších dňoch zrejme nezvýši, ba naopak.

***

Ako si Česi oslabili menu

August 2013 Úroková sadzba je v susednom Česku na dlhodobom minime. Česká národná banka na augustovom zasadaní ponechala úrokové sadzby na historickom minime – 0,05 percenta. Takúto hranicu pritom nastavila už v novembri 2012, keď túto hranicu kontinuálne znižovala posledné štyri roky. September 2013 Množia sa dohady, že Česká národná banka na čele s Miroslavom Singerom (na snímke) začne intervenovať na devízovom trhu. K takémuto kroku pritom banka nepristúpila celé desaťročie. Analytici sa k podobným úvahám stavajú odmietavo a varujú, že môžu poškodiť.
7. november 2013 ČNB po viac ako 11 rokoch vstúpila na menový trh s cieľom oslabiť českú korunu. Podľa odhadov vynaložila tri až päť miliárd eur na to, aby oslabila kurz koruny oproti euru o štyri percentá na úroveň 27 korún za euro. Krok mal podporiť domáce podniky a tiež obmedziť riziko deflácie. 9. november 2013 Ako prví reagujú na zníženie kurzu českej koruny oproti euru aj doláru predajcovia elektroniky. Zastavujú objednávky a preceňujú tovar. Vianoce sa tiež postarali o to, že sklady sú plné, aj preto sa zdražovanie dotklo susedov až v roku 2014. 12. november 2013 Intervencia ČNB vyvoláva diskusie. Krok banky sa nepáči ani prezidentovi republiky Milošovi Zemanovi (na snímke). „Plne uznávam, že to môže krátkodobo pomôcť našim exportérom, ale je otázka, na aký dlhý čas,“ uviedol Zeman. Podľa jeho slov by deflácia určite nehrozila, keďže hospodárstvo sa začína oživovať. 4. december 2013 Podnikatelia zo Zväzu priemyslu a dopravy v Česku vyjadrujú obavy z dôsledkov intervencie. „Z hľadiska celkového posúdenia opatrení možno povedať, že vo väčšine firiem sa objavujú rozpaky a obavy o ďalší vývoj stability kurzu po skončení intervencií,“ tlmočil stanovisko viacerých firiem viceprezident zväzu Stanislav Kázecký.