denník: Hospodárske noviny, dátum: 31.03.2015, autor:
Zisk firiem podľa FinStatu medziročne vzrástol o 25 percent.
V minulosti sa radili do kategórie tých podnikov, ktoré sú buď na nule, alebo dokonca v malej strate. Časť z nich sa zrejme nachádzala aj na “čiernom zozname“ ministerstva financií. A to práve preto, že vzhľadom na svoje hospodárenie dlhé roky neplatili dane. Dnes, zhruba rok po tom, čo sa zaviedli daňové licencie, je však všetko inak. V roku 2014 zarobili práve tieto eseročky v porovnaní s predošlým rokom o 25 percent viac. Vyplýva to z najnovšej analýzy spoločnosti FinStat, ktorá zbiera údaje o slovenských firmách podľa ich zisku či tržieb. “Ide predovšetkým o malé firmy. Tie musia za rok 2014 zaplatiť aspoň malú paušálnu daň, tak im je jedno či sú v malej strate, alebo v malom zisku,“ vysvetlil analytik FinStat Filip Glasa.
Inými slovami: firmám sa nechce alebo nemajú takú motiváciu optimalizovať svoje príjmy, ako tomu bolo do zavedenia minimálnej dane. A s týmto od začiatku počítal aj rezort financií. “Odhadujeme, že na licenciách ročne získame až 110 miliónov eur,“ uviedli z tlačového odboru ministerstva financií. Podľa nich je však k zisku firiem predčasné sa vyjadrovať, keďže analýza hodnotí vývoj hospodárenia len necelej tretiny všetkých spoločností.
FinStat analyzoval hospodárske výsledky firiem na vzorke takmer 55-tisíc spoločností ešte pred termínom podania daňových priznaní. Glasa preto pripúšťa, že po zverejnení dát od veľkých firiem sa môže efekt 25-percentného zisku firiem znížiť. Ale u malých firiem je predpoklad, že nárast zisku bude podobný aj neskôr, keď budeme mať všetky finančné výkazy, dodáva Glasa.
Firmám sa darilo
Za zvýšením výberu daní však nemusí byť len nižšia motivácia obchádzať platby štátu. Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka tvrdí, že za tým stojí i rast ekonomiky:“Podnikateľské prostredie je u nás globálne ovplyvnené. Firmy dostávajú viac zákaziek, a tým pádom platia vyššie dane.“
Nárast zisku súvisí podľa viceprezidentky Slovenskej komory daňových poradcov Alici Ordy-Oravcovej okrem hospodárskeho rastu Slovenska aj s naučeným šetrením z minulosti. “V roku 2013 u nás ešte boli čiastočné znaky krízy, minulý rok však firmy začali obchodovať viac, prečistil sa trh a podniky sa posunuli o krok dopredu,“ povedala Oravcová.
Štát zarobil
Podľa analýzy FinStatu stúpla o 25 percent aj splatná daň z príjmu firiem. “Štát je o tisíc eur bohatší, a ja o tisícku chudobnejší,“ vraví majiteľ košickej firmy Iron Club, ktorá prevádzkuje športové zariadenia, Marcel Alexander. Ako ďalej doplnil, dúfa, že peniaze, ktoré štátu dal, sa využijú rozumne. “Potešilo by ma, kebyže sa dozviem, na čo konkrétne som prispel. Dobrá by bola aj nejaká spätná väzba pre podnikateľov,“ povedal Alexander. Licencie hodnotí v konečnom dôsledku pozitívne, nakoľko firmy bez zisku by podľa neho podnikať nemali a podnikateľský trh by sa mal prečistiť od špekulantov.
Daňový poradca spoločnosti Malach Consulting Peter Málach však mal aj klientov, pre ktorých bolo zavedenie licencií likvidačné. “Stretol som sa s ľuďmi, ktorých firemný obrat bol okolo tristo eur, keďže si takto iba privyrábali popri zamestnaní. Zaplatiť pre nich minimálnu daň 480 eur bolo absurdné,“ povedal Málach. Mnohé firmy kvôli tomu, aby ich daňové poplatky nezruinovali, sa rozhodli vstúpiť do likvidácie či sa zlúčiť, nakoľko zaplatiť minimálnu daň by bol pre nich“ drahý špás“, dodal Málach.
Daňové licencie podľa výkonného riaditeľa zamestnávateľského združenia Klub 500 Tibora Gregora ani nespôsobili katastrofu v podnikateľskom prostredí, ako si mnohí mysleli. “Zásadne neovplyvňujú spôsob hospodárenia firiem. Chápeme ich ako zavedenie spravodlivosti,“ povedal Gregor.